Düzce'de 6.0 büyüklüğünde deprem: 50 kişi yaralandı

Düzce'de 6.0 büyüklüğünde deprem: 50 kişi yaralandı
Yayınlanma:
A+ A-
Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı İstanbul ve Ankara dahil birçok ilde hissedildi. AFAD, biri ağır olmak üzere 50 kişinin yaralandığını açıkladı. Bir kişi ise geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat etti.

Artı Gerçek - Düzce'nin Gölyaka ilçesinde saat 04.08’de 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntının ardından Düzce’nin birçok mahallesinde elektrik kesintisi yaşandı. Yetkililer, elektriğin tedbir amaçlı kesildiğini ve yeniden enerji verilmeye başlandığını duyurdu.

Deprem; İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi.

Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 6.0 olarak ölçerken, AFAD 5.9 açıklamasında bulundu.

Kandilli Rasathanesi depremin derinliğini 10.6 kilometre, AFAD ise 6,81 kilometre olarak verdi.

afad.jpg

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu ise 6.1 Düzce'de meydana gelen depremi büyüklüğünde ölçtü.

1d.jpg

46 KİŞİ YARALANDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlık ekiplerinin görev başında olduğunu söylerken, AFAD yaralı sayısını 50 olarak açıkladı. AFAD'ın bilgilerine göre, Düzce’de 37, Zonguldak’ta 6, Bursa’da 4, İstanbul, Sakarya ve Bolu’da 1 kişi olmak üzere toplam 50 kişi yaralandı.

KALP KRİZİNDEN VEFAT ETTİ

DHA’da yer alan habere göre, Düzce Çay Mahallesi'nde oturan 63 yaşındaki Sevim Çengel depremin ardından panik ve korkuya kapılarak kalp krizi sonucu vefat etti.

SOYLU DÜZCE’YE GİTTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'dan helikopterle 5,9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Düzce'ye gitti. Bölgede incelemelerde bulunan Bakan Soylu, buradaki açıklamasında şunları kaydetti:

“70'in üzerinde bir artçı sarsıntı meydana geldi. Bunlardan ikisi 4'ün üzerinde. En son zannediyorum 06.50'de bir 4,3 daha geldi. Bu seviyelerde artçı sarsıntılar olabilir. Bunun için mümkün olduğunca az hasarlı veya hasarlı binalarda durmamak lazım. Şu ana kadar bize bir ağır hasarlı bina ile ilgili bir ihbar veya bilgi gelmedi. Hem Düzce Valimiz, Düzce Belediye Başkanımız, tüm arkadaşlarımızla bir değerlendirme ortaya koyduk. Yaklaşık 30'un üzerinde yaralı söz konusu.

SOYLU: CAN KAYBI YOK

Bir elektrik kesintisi var. Bunların önemli bir bölümü kontrollü kesintiler. Mahalle mahalle kontrollü bir şekilde veriliyor. Elektrikle ilgili de herhangi bir kesinti söz konusu olmayacak. Hem doğal gaz olsun elektrik kaçakları olsun bunlarla ilgili tedbire yönelik belli bir periyodda kesinti söz konusu. 70'in üzerinde artçı sarsıntı olduğunu söylemiştik. Vatandaşlarımıza gerek Kızılay gerek AFAD, battaniye olsun diğer kendilerinin özellikle dışarıda kalabilecek imkanlarını sağlamak için desteklerde bulunuyorlar. Bölgelerden AFAD ve Kızılay ekiplerimiz bölgeye intikal ediyor. Şu ana kadar bir can kaybı söz konusu değil.”

DÜZCE BELEDİYE BAŞKANI: EKİPLERİMİZ DIŞARIDA

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, "Çok şiddetli hissettik. Herkes sokaklarda, insanlar evlerin dışında, az önce artçı bir deprem daha oldu. Ekiplerimiz dışarıda, tespit çalışmaları yapılıyor. Elektrikler kesik, şu ana kadar bize ulaşan bir yaralanma ve ölüm haberi yok” dedi.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ'TAN MESAJ

İstanbul ve Ankara'da hissedilen depremin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Twitter'dan açıklama yaptı.

Mansur Yavaş, "Hepimiz çok korktuk, çok endişelendik. Umuyorum ki hiçbir şekilde kayıp yaşamayız, geçmiş olsun" mesajını paylaştı.

İmamoğlu ise "İstanbul ve çevre illerde hissedilen depremin hiçbir vatandaşımıza zarar vermemiş olması tek dileğimiz. Geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, "Merkez üssü Düzce olan ve tüm bölgede hissedilen depremde İstanbul’da AKOM’a iletilen herhangi bir olumsuz durum mevcut değildir. Depremin etkili olduğu tüm illerdeki gelişmeleri takip ediyoruz. Tekrar geçmiş olsun" dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar