Ege ve Van'da da 'Hayır' Newroz'u kutlandı

Ege ve Van'da da 'Hayır' Newroz'u kutlandı
Ege'nin bir çok kentinde ve Van'da yoğun bir katılımla Newroz kutlandı. Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde kutlamaya polis müdahale etti. ARTI GERÇEK –...

Ege'nin bir çok kentinde ve Van'da yoğun bir katılımla Newroz kutlandı. Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde kutlamaya polis müdahale etti.

ARTI GERÇEK – İzmir Gündoğdu Meydanına halk, yöresel kıyafetleri ile evlerinden meydana akmaya başladı.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı meydanda halkın Cumhuriyet Meydanı ve Alsancak’ta giriş yapacağı iki arama noktası kuruldu. Alana çok sayıda HDP bayraklarının yer aldığı alanda "Hayır" yazılı bayraklar asıldı. HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Sellahatin Demirtaş fotoğrafı asıldığı alanda, her dilden "Newroz Pîroz Be" , "Hayır Hepimiz Kazanacağız" ve "Biz Halkız Gücümüz Birlik Sözümüz Hayır" pankartı sahnede açıldı. Öte yandan "Li dijî şerxwazan bêje Na" ve "Ji bo dayika Taybet beje Na" flamaları sahneye asıldı. Alanda bir çok stant kurulurken Newroz'a saatler kala yurttaşlar alana alınmaya başlandı.

‘KÜRDİSTAN TİŞÖRTLERİ ÇIKARTILDI’

Arama yapıldığı esnada polis ellerinde sarı, kırmızı ve yeşil flamalı bir kadın ve kızını gözaltına almak istedi. Tertip komitesinin olaya müdahalesi etmesi ardından fenalık geçiren kadın ambulansa bindirilip hastaneye götürüldü. Öte yandan alana Kürdistan yazılı tişörtleri giyen 3 kadın da alana alınmadı. Öte yandan alana ulusal kıyafetleri ile girmek isteyen Yusuf Budak adlı genç gözaltına alındı.

MUĞLA

Milas merkezde bulunan Akkent Kapalı Pazar yerinde kutlama yapıldı. HDP bayrakları ve rengârenk balonlarla süslenen Newroz alanına "Newroz piroz be", "İnadına barış", "Ekolojik bir toplum için Hayır" pankartları ile HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın posterleri asıldı. "Tene nabe bezin Na", "Jin jiyan azadi" dövizleri ile yeşil kırmızı ve sarı renklerine bürünen halk sık sık "Newroz piroz be" sloganlarını attı.

MANİSA

Bu yıl Horozköy Pazaryeri'nde düzenlenen kutlamalara yurttaşların yanı sıra HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, HDP MYK üyesi Beyza Üstün ve HDP PM üyesi Aydın Çetinkaya da katıldı.

VAN

Van Newroz’u yoğun bir katılımla yapıldı. DBP Eş Genel Başkan Vekili Gülcihan Şimşek ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Van Milletvekili Nadir Yıldırım, konuşma yaptı.

İmralı Heyeti’nden HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise, "Ortadoğu halklarının önderi ne zaman selam gönderse, güneş bir kez daha doğuyor. Herkesin selamını gönderiyoruz Sayın Öcalan’a" sözleri ile konuşmasına başladı. Newroz’un Ortadoğu ve Mezopotamya halklarının özel bir günü olduğunu hatırlatan Önder, "Kürdistan kimseye mezar olmayacak, Kürdistan bu yeryüzü için bir gülistana dönecek. Bunu hep birlikte başaracağız. Bu toprakların zalimi bitmiyor ama bu zulme itiraz edenleri de bitmiyor. 1992’de Newroz kutlandığında görülmemiş bir zulüm uyguladılar. 2008 yılında bu uğurda hayatını veren tüm kardeşlerimize bu Newroz’u armağan ediyoruz. Her gelen zalim bir kere de kendisini denemek istiyor. Bu bayramı yasaklayabilir miyim, diye. Buna niyet eden herkes boyunun ölçüsünü alıp tarihin çöp sepetine gidiyor. Bugünün zalimleri ile dünün zalimleri arasında bir fark yoktur. Bunlar da o eski dönem zalimleri gibi tarihin çöp sepetine gidecekler" dedi.

‘KAYYUMUNUZ GELSİN SEÇİME GİRELİM

Van’da 12 belediyeye kayyum atanmasına değinen Önder, "Bu şehrin iki yöneticisi vardı. Biri helal olarak seçilmiş halkın yöneticileri, diğerleri ise atama ile gelenler. Bunlar ne yaptılar yöneticiyi teke indirdiler. Şimdi Vali ve Belediye Başkanı aynı şey. Bunu kabul edebiliriz ama o valiniz gelsin Bekir Kaya ile seçime girsin. Bunu gücünüz yüreğiniz yetiyor mu? Van halkı, serhat halkı, seçilmiş evlatlarına sahip çıkıyor. Zulmün zorbalığın bir sınırı var ama direnmenin sonu yoktur. Bu toplum, Bu ilin seçilmiş vekili, eş başkanımız Sayın Figen Yüksekdağ’ın vekilliğini zorla gasp ettiniz, peki bu halkın yüreğini, kalbini nasıl gasp edeceksiniz. Bunların cevabını 16 Nisan’da öyle bir göreceksiniz ki, o tokadın sesi Fizan’dan duyulacak" diye konuştu.

‘NEWROZ, YENİ BİR ANLAM KAZANMIŞTIR’

Kürt halkına "Newroz’u ateşsiz kutlayın" demenin kurbansız kurban bayramı, oruçsuz ramazan bayramı kutlayın demek anlamına geldiğini ifade eden Önder, kimsenin bu demeye hakkı ve haddinin olmadığını belirtti. Önder konuşmasına şöyle devam etti: "2013 yılından sonra Sayın Öcalan’ın barış açıklamasıyla yeni bir anlam kazanmıştır. Newroz o günden bu yana barışın ve kardeşliğin bayramıdır. Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecrit, 4 duvar arasına sığmayacağını bile bile geliştirdiğiniz tecrit barışa vurulmuş darbedir. Bunu en iyi siz bilirsiniz, savaşı siz başlattınız ama faturasını halklarımız ödedi. Bunun çok ağır bir vebali var ve bu vebal bir gün sizin boynunuzdan inmeyecek. Buna rağmen barış mücadelemizi bir gün bile bırakmayacağız. İnsanlar barışa layıktır, onlar savaş dedikçe barış sofrasına oturmaya devam edeceğiz."Konuşmasında Hürriyet Yazarı Ahmet Hakanı eleştiren Önder, "Referandum için şimdi birbirlerini yelleyip duruyorlar. Biz senin gibi 2 zılgıt yiyince kaçanlardan değiliz. Utanma duygusu imandadır. İnsan biraz haya eder. Korkunun korkağa bir faydası yoktur. Siz korktukça sizin üzerinize geliyoruz. Biz meydanlarda, biz zindanlardayız" dedi. Önder, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "Ortadoğu’nun en temel gücü Kürt halkıdır, bunun önüne geçemezsiniz. Stranlar, türküler, halaylar, horonlarla yeni günlere eviriliyoruz. Newroz ortak yaşam iradesinin, hak ettiğinin verilmesinin adıdır."

Barış Annelerinin mesajının ardından miting şarkı ve halaylar eşliğinde sona erdi.

MARDİN'DE MÜDAHALE

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar'ın da konuşma yaptığı Newroz kutlamaya polis müdahale etti.

Öne Çıkanlar