Eğitim-İş raporu: Öğretmenlerin yüzde 83'ü yoksulluk sınırının altında

Eğitim-İş raporu: Öğretmenlerin yüzde 83'ü yoksulluk sınırının altında
Yayınlanma:
A+ A-
Eğitim İş tarafından hazırlanan rapora göre öğretmenlerin yüzde 83'ü yoksulluk sınırın altında yaşıyor, yüzde 85'i kiralarını ödemekte zorlanıyor. Her dört eğitimciden üçü tatilini evinde ya da köyünde geçiriyor.

Artı Gerçek - Eğitim-İş, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde, öğretmenlerin eğitim çalışanlarının sosyoekonomik durumları ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) ilişkin bir anket hazırladı.

16 bin öğretmenin görüşünün aldığı rapora göre; eğitim çalışanlarının yüzde 83’i toplam aylık hane gelirlerinin yoksulluk sınırının altında olduğunu ifade etti.

EĞİTİMCİLERİN YÜZDE 85'İ KİRALARI ÖDEMEKTE ZORLANIYOR

Araştırmaya katılan eğitim çalışanlarının yüzde 85,58’i yüksek kira artışları nedeniyle kiralarını ödemekte zorlandıklarını belirtti.

Eğitim çalışanlarının sadece yaklaşık yüzde 2’si hayalinin gerçekleştiğine inanırken, araştırmaya katılanların yüzde 99’dan fazlası öğretmenlik mesleğinin saygınlığının azaldığını düşünüyor.

Rapordaki diğer bulgular şöyle:

  • Eğitim çalışanlarının yaklaşık yüzde 38’inin hiç tatile gidemediği, yüzde 57’sinin yılda bir kez tatil yapabildiği, sadece yüzde 4’ünün ise yılda birden fazla kez tatil yapabildiği raporda yer aldı.
  • Aylık geliri 35 bin - 45 bin TL arasında olanların yüzde 24’ü, 45 bin TL ve üzerinde olanların yüzde 22’si yılda birden fazla kez tatile gidebilirken, bu oran 10 bin TL ve altında olanlar ile 10 bin 1 - 15 bin TL arasında olanlarda yüzde 2 olarak kaldığı görüldü.
  • Araştırmaya katılan eğitim çalışanlarının yüzde 74’ünün tatilini genellikle evinde ya da köyünde geçirdiği belirtirken, bu gruptaki eğitimcilerin yüzde 47’si hiç tatile gidemediğini, yüzde 51’si yılda bir kez, sadece yüzde 1.5’i ise birden fazla kez tatile gittiğini belirtti.
  • Araştırmaya katılan eğitim çalışanlarının neredeyse tamamı yüzde 99,77’si eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin yetersiz olduğunu söyledi. (ANKA)

Öne Çıkanlar