Eğitim Sen Öğretmenlik Meslek Kanunu'na karşı eylemde: 'Geri adım atmayacağız, kanunu geri çekin'

Eğitim Sen Öğretmenlik Meslek Kanunu'na karşı eylemde: 'Geri adım atmayacağız, kanunu geri çekin'
Eğitim Sen, AKP- MHP iktidarı tarafından Meclis'e sunulan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun geri çekilmesi için birçok ilde eylem düzenledi. Açıklamalarda "Öğretmenlik Meslek Kanununu derhal geri çekin" çağrısı yapıldı.

Artı Gerçek - Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyesi öğretmenler, AKP-MHP tarafından Meclis’e sunulan ve Genel Kurul’da görüşülen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı eylemini sürdürüyor.

ANTEP

Yeşilsu Meydanı'nda düzenlenen eylemde konuşan Eğitim Sen Antep Şubesi Kadın Sekreteri Gülfidan Özpolat, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu protesto etmek için Ankara'da eylem yapan çok sayıda öğretmenin polis tarafından dövülerek gözaltına alınmasını kınadı.

Geri adım atmayacaklarını dile getiren Özpolat, "Kanun teklifi öğretmenlik mesleğini değersizleştirmekte, öğretmenlerin iş güvencesini ciddi anlamda tehdit etmekte, eğitim fakültelerinden mezun olmayı ayrıntıya indirgeyip kurulacak eğitim akademileri üzerinden AKP kadrolarını yetiştirmeyi hedeflemektedir" diye konuştu. Öğretmenlerin sorunlarına dikkat çeken ve iktidara seslenen Özpolat, "Öğretmenlik Meslek Kanununu derhal geri çekin" dedi.

'İKTİDAR TARİKAT VE CEMAATLERİN İSTEKLERİNE GÖRE HAREKET EDİYOR'

URFA

whatsapp-image-2024-07-10-at-15-27-33.jpeg

KESK Urfa Şubeler Platformu da şube binasının önünde basın açıklaması yaptı. Kanun tasarısının geri çekilmesini isteyen KESK Urfa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Servet Yazar, "AKP-MHPiktidar bloğu cemaatlerin, tarikatlarınisteklerine göre hareket etmektedir. Yasa teklifinin hazırlanma sürecindeyandaş sendikalar dışında kimsenin düşünce ve önerileri alınmamış, eleştirilerekulaklar tıkanmış, bakanlık bildiğini okumuştur.Emekve demokrasi güçlerini yasa tasarısı görüşmeleri boyunca devam edecek eylem veetkinliklerimize güç vermeye ve dayanışmaya davet ediyoruz" diye konuştu. Yazar, Ankara'da yasayı protesto eden öğretmenlere yönelik polis şiddetini de kınadı.

'ÖĞRETMENLİK İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR'

ESKİŞEHİR

whatsapp-gorsel-2024-07-10-saat-18-54-32-10330cd7.jpg

KESK Eskişehir Şubeler Platformu Hamamyolu Yediler Parkı'nda eylemdeydi. KESK üyeleri, 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Öğretmene uzanan eller kırılsın' sloganları attı ve 11'inci ölüm yıldönümünde Ali İsmail Korkmaz'ı andı. KESK Dönem Sözcüsü Sertaç Durdu, "Öğretmenlik Meslek Kanunu’na öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran ve öğretmenleri değersizleştiren, ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren bir içeriğe sahip olduğu için itiraz ediyoruz. Bakanlık gerçek bir meslek kanunu hazırlamak istiyorsa ILO ve UNESCO ortak belgesi olan 'Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi' metnini esas almalıdır" diye konuştu.

'ÖĞRETMENLERE ŞİDDETİ KINIYORUZ'

ADANA

whatsapp-gorsel-2024-07-10-saat-18-54-51-c163bd44.jpg

İsmet İnönü Parkı'nda toplanan KESK Adana üyeleri, 'Baskı, şiddet ve gözaltı ile susturamazsınız., Meclis ÖMK'yı reddet' pankartı açtı. KESK'liler adına açıklama yapan Nilgün Doğan, Öğretmen Meslek Kanunu TBMM'de görüşülürken, Milli Eğitim Bakanlığı önüne öğretmenlerin dövülerek gözaltına alınmasını kınadı. Doğan, "Öğretmene Şiddeti Önleme Yasası çıkaracağını söyleyenler kendileri şiddet uygulamıştır. Bu saldırı ve baskıcı tutumu kınıyoruz " dedi.

'MESLEK KANUNU KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL'

​​​​​​​TOKAT

whatsapp-gorsel-2024-07-10-saat-18-55-12-db3303a8.jpg

Eğitim Sen Tokat Şubesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylemdeydi. Eğitim Sen Tokat Şube Başkanı Ercan Özel, "AKP-MHP iktidar bloğu cemaatlerin, tarikatların isteklerine göre hareket etmektedir. Kanun teklifi, 'Eğitim Akademileri' üzerinden AKP kadrolarını yetiştirmeyi hedeflemektedir. Öğretmenlik Meslek Kanununu kabul etmemiz mümkün değildir" diye konuştu.

Güncelleniyor...

Öne Çıkanlar