Eğitimcilerden çocukların öldüğü öğrenci servisi kazasına tepki: Sorumlusu siyasi iktidar

Eğitimcilerden çocukların öldüğü öğrenci servisi kazasına tepki: Sorumlusu siyasi iktidar
Yayınlanma:
A+ A-
Kazanın bir ‘taşımalı eğitim cinayeti’ olduğunu belirten eğitimciler ‘Bunun hesabı verilmeli ve başka cinayetleri engellemek için öğrencinin mekanında standart olanak sağlanmalı’ dedi.

Afyonkarahisar’da ortaokul öğrencilerini taşıyan servisin kaza yapması sonucu 5 öğrenci yaşamını yitirdi, 4 öğrenci de yaralandı. Eski Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD) Genel Başkanı Prof. Mustafa Altıntaş, kazanın "taşımalı öğretim cinayeti" olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek "Sorumlusu ülkemizde yurttaşlarımıza ‘standart, yerinde öğretim’ olanağını sağlayamayan siyasi iktidarlardır. Milli Eğitim bakanları bunun hesabını vermeli ve başka cinayetlerin önünü kesmek için tez elden öğrencinin mekanında standart olanak sağlanmalı" dedi.

‘KAZA DEMEK EKSİK OLUR, BU BİR TAŞIMALI EĞİTİM CİNAYETİ’

Cumhuriyer’in haberine göre Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay da olaya "kaza" demenin eksik olacağını vurgulayarak, "Bu bir taşımalı eğitim cinayetidir. Köy okullarını kapatan iktidar, bu yolla çocukları ya köyündeki tarikat yurtlarına ya da taşımalı eğitime mecbur bırakmakta. Rezaletler zincirini yaratan, 2021 yılında çocuklarımızı denetimsiz, kimin sürdüğü belli olmayan araçlarla her gün kilometrelerce yol gitmeye mecbur bırakan zihniyettir" ifadelerini kullandı.

‘SERVİSLERDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ YOK, YÖNETMELİĞE UYGUN DEĞİL’

Özbay "Köy yolu bozuk asfalt, mıcır atıkları var. Köyde ilkokul var ancak ortaokul taşıma yapıyor. Viraj dönerken karşıdan gelen araçla dar yolu paylaşmak için direksiyonu kırıyor ve mıcırın etkisiyle devriliyor. Araçta yönetmeliğe uygun güvenlik önlemlerinin olmadığı belirtiliyor. En önemlisi de sürücünün ihaleyi alan kişi olmadığı iddiası. Kazayı yapan ile sürmesi gereken kişi aynı değil" dedi.

‘KAPI İPLE BAĞLIYDI’

Kazada hayatını kaybeden 5 çocuktan İsmail (11) ile Nisa Eser’in (14) babası Cemil Eser, oğlu Mehmet’in hasta olduğu için araca binmediğini söyledi. İki kardeşin halası Kadriye Tek ise servisin kapısı kapanmadığı için iple bağlandığını söyledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar