Elektrik kesintileri Urfalıları bezdirdi: Yolu kapatan halk, DEDAŞ'ı protesto etti

Urfa'da elektrik kesintileri giderek artmaya başlayınca halk sokağa döküldü. Lastik yakarak yol kapatan mahalleliler DEDAŞ'ı protesto etti.

Ali GÜZEL


URFA - Hava sıcaklığının 45 dereceyi aştığı Urfa'da elektrik kesintileri halkı bıktırdı. Son olarak Haliliye ilçesinin Yavuz Selim Mahallesi'nde sık sık elektrik kesintisi yaşanmasını protesto eden halk, dün gece sokağa döküldü. Lastik yakarak Açıksu Caddesini trafiğe kapatan halk DEDAŞ'ı protesto etti. Eylem nedeniyle polis ile mahalleli karşı karşıya geldi.

'ELEKTRİK KESİNTİLERİ URFA'NIN KANAYAN YARASI'

Artı Gerçek'e konuşan Yavuz Selim Mahalle Muhtarı İsmail Arka, elektriklerin birkaç saat verildiğini ancak daha sonra kesildiğini söyledi. Mahallede kaçak elektrik kullanan olmadığını vurgulayan Arka, "Birkaç saat geliyor, sonra kesiliyor. DEDAŞ'ın dediğine göre sıcaktan dolayı şartel atıyor ama gelip şarteli kaldırmıyorlar. Geçen benzer bir durum Ahmet Yesevi ve Bağlarbaşı Mahallesi'nde de oldu. Şimdi ise Yavuz Selim Mahallesi'nde bu durum yaşanıyor. Bizim mahallede kaçak elektrik kullanan da yok çünkü elektrik saatleri direğe bağlı yüksek bir noktada. Bu Urfa'nın kanayan bir yarasıdır. Milletvekilleri bu sorunla ilgilenmiyorlar" diye konuştu.

'ARTIK YETER, DEDAŞ ZULMÜNE ÇÖZÜM BULUN'

Sosyal medyadan açıklama yapan CHP Urfa Milletvekili Mahmut Tanal da " Artık kırsalını geçtik, Şanlıurfa’nın merkezinde de DEDAŞ zulmü yaşanıyor. Elektrik konusunda Şanlıurfa kadar mağdur edilen kent bulunmuyor. Artık yeter. Şanlıurfa’daki DEDAŞ zulmüne, elektrik sorununa çözüm bulun. Ama iktidar, vatandaşı dinleyip sorununu çözmek yerine, her zaman yaptığı gibi polisi gönderip, vatandaşla emniyet güçlerini karşı karşıya getirdi. Şanlıurfa’nın en merkezi noktalarından biri olan Yavuz Selim Mahallesi Açıksu Caddesi’nde, son bir haftadır hep aynı saatte elektrik kesintisine gidiliyor" dedi.

'ARTIK DAYANILMAZ BİR HALE DÖNÜŞTÜ'

Yazılı açıklama yapan Urfa Barosu da enerjinin bir kamu hizmeti olduğu vurgulandı. Baronun açıklamasında, "Son günlerde il genelinde yaşanan elektrik kesintileri vatandaşlarımız açısından artık dayanılmaz bir hale dönüşmüştür" denildi ve mağduriyetlerin giderilmesi için yetkililere çağrıda bulunuldu.

Öne Çıkanlar