Emekliler bayrama buruk giriyor: 'Bize 3 bin lira ikramiye veriyorlar, çocuk almaz o parayı'

Emekliler bayrama buruk giriyor: 'Bize 3 bin lira ikramiye veriyorlar, çocuk almaz o parayı'
Emekliler bayram öncesi verilen 3 bin liralık ikramiyeye tepkili: Bu parayı çocuk almaz, sus payı verdiler. Emekliler bu bayramı bayram olarak kutlamayacak.

Seda TAŞKIN


ANKARA - Yarın Kurban Bayramı. Hükümet, bayram öncesinde emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarıldığını açıkladı. Ancak, 10 bin liralık emekli maaşı gibi, bayram ikramiyesi de hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında emeklilerin yüzünü güldürmekten çok uzak. Bayram öncesi Artı Gerçek'e konuşan emekliler ve temsilcileri ellerine geçen paranın temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediğini ve günlük harcamalarını karşılamakta zorlandıklarını dile getiriyor.

Hükümetin, emeklilerin alım gücünü artırmak için bayram ikramiyelerini güncellemesi gerektiğini savunan emekliler, acil çözüm bekliyor. DİSK Emekli-Sen Başkanı Cengiz Yavuz, Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada, asgari ücretin altında bir ikramiyeyi kabul etmediklerini belirterek, "Emekliler bu bayramı bayram olarak kutlamayacak" dedi.

'BU BAYRAMI BAYRAM OLARAK KUTLAMAYACAĞIZ'

Devlet tarafından verilen 3 bin lirayı ikramiye olarak görmediklerini belirten DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, bu ücretin sus payı olarak verildiğini söyledi. Yavuz, “Emekli maaşları 2018 yılından bu yana asgari ücretin karşısında yüzde 72 değer kaybına uğradı. Dolayısıyla biz bu bayramı bayram olarak kutlamayacağız” dedi. İktidara seslenen Yavuz, “Sakın çıkıp büyülerin ellerinden öpüyoruz gibi nutuklar atmasınlar. Biz onlarla bayramlaşmıyoruz” ifadelerini kullandı. Verilen ücretin iktidarın ayıbı olduğunu belirten Yavuz, "Asgari ücretin altında bir ikramiyeyi kabul etmiyoruz. Ama mücadelemizin sonucunda mutlaka bayramları da yaşayacağız” diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-06-14-saat-16-25-28-1d6c5ccc.jpg
DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz

'VERİLEN 3 BİN LİRANIN BİZE NE FAYDASI VAR?'

Görüştüğümüz emekliler de verilen ücretlerden memnun olmadıklarını, bu ikramiyenin günlük ihtiyaçlarını dahi karşılamada yetersiz kaldığını ifade ediyor. 63 yaşındaki Mustafa Ak, “Aldığımız emekli maaşı kiraya anca yetiyor. O nedenle bu yaşta inşaatta çalışmak durumunda kaldım. Verilen 3 bin lira ikramiyenin yolda bulmuş gibi bana ne faydası?” diyerek emekli maaşlarının en az asgari ücret ile eşitlenmesi gerektiğini belirtti.

'EK İŞ YAPMAMA RAĞMEN GEÇİNEMİYORUZ'

Verilen bayram ikramiyesiyle hiçbir şey yapamayacağını söyleyen Erdal Koç, emekli olmasına rağmen ek iş yapmak zorunda kaldığını belirtti. Koç, “Verilen 3 bin lira ile bayramda ziyareti yapamayacağım. Bu şartlarda emekliler olarak hayat mücadelesi veriyoruz. Hükümet sesimizi duysun” dedi.

whatsapp-gorsel-2024-06-14-saat-16-23-34-1652ca72.jpg
Erdal Koç

'EMEKLİYE VERİLEN 3 BİN LİRAYI ÇOCUK ALMAZ'

Emekli maaşlarından ve verilen ikramiyeden dert yanan 74 yaşındaki Hasan Eski, “Yaşımız kemale erdi, verdikleri 10 bin lira maaş. 25 sene prim ödedim ama verilen bayram ikramiyesi asla yetmez. Bize 3 bin lira veriyorlar, çocuk almaz o parayı. Bayramda bir yere gidemeyeceğim ama gidebilirsem köyüme gidip kabristan ziyaret edeceğim” dedi. Eski, hükümetin emeklilerin geçinebilmesi için maaşlarını yükseltmesi gerektiğini belirterek, adalet istediklerini söyledi.

Öne Çıkanlar