Emekliler sekiz ilde sokakta: Açlığa ve sefalete hayır

Asgari ücretin altında maaş alan ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini talep eden emekliler, temmuz zammı öncesinde sekiz ilde "Açlık ve sefalete hayır" sloganıyla sokağa çıktı. Emekliler yarın da CHP mitingi için Ankara'da olacak.

Artı Gerçek - Emekliler, CHP'nin yarın Ankara'da gerçekleştireceği miting öncesinde sekiz ilde sokağa çıktı. Hayat koşullarına isyan ederek İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Eskişehir, Mersin, Balıkesir ve Ordu’da miting düzenleyen emekliler iktidara uyarıda bulundu ve "sabrımız taştı" dedi.


İSTANBUL: EMEKLİNİN OYU SARAYI YENECEK

Müzeyyen YÜCE- Tüm Emekliler Sendikası öncülüğünde ‘Açlığa ve sefalete hayır’ sloganıyla İstanbul Kadıköy İskelesi’nde bir araya gelen emekliler taleplerini haykırdı.

whatsapp-image-2024-05-25-at-14-04-30.jpeg

Hayat pahalılığı ve yüksek enflasyona karşı maaşlarının açlık sınırı altında kaldığına dikkat çeken emekliler ellerinde ‘Emekliler üretti, saray tüketti’, ‘Emekliye din iman, saraya han hamam’, ‘Kök hücre yaşatır, kök maaş öldürür’, ‘Emeklinin oyu sarayı yenecek’, ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ yazılı afişler taşıdı.

“Artık yeter! Her şey yalan, açlık ve yoksulluk gerçek’ pankartı ardında toplanan emekliler, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek’, ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları atarak basın açıklaması yaptı.

‘İKTİDARI DEFALARCA UYARDIK’

whatsapp-image-2024-05-25-at-14-04-57-1.jpeg

Tüm Emekli-Sen üyelerinden Gülsen Şener Gülsever ile Osman Topak’ın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tüm Emeklilerin Sendikası olarak emeklilerin yaşamsal taleplerinin dikkate alınması için pek çok girişimde bulunduk; 2022’den bu yana iki ayrı mitingde, pek çok basın açıklaması ve imza kampanyasında ve 31 Mart yerel seçimlerinde iktidarı defalarca uyardık. Ancak ne yazık ki iktidar emeklileri duymamakta, görmemekte israr ediyor. Bu ülkenin her karış toprağında alın teri olan emeklileri açlıkla, yoksullukla, çaresizlikle sınamaya kalkıyor. Çaresiz değiliz. 25 Mayıs, yaşamımızı bir avuç vicdansızın insafına bırakmayacağımızı ilan ettiğimiz gün olacak!”

9 MADDELİK TALEPLERİNİ AÇIKLADILAR

whatsapp-image-2024-05-25-at-14-04-57-3.jpeg

Emeklilerin sorunlarına da yer verilen açıklamada 9 maddelik talepleri ise şu şekilde sıralandı:

  • Emeklilerin açlık ve sefalet yasası olarak bilinen, 2008’de uygulamaya konulan “SGK Reformu” yasası terk edilmeli, bilim insanlarının, emekli ve çalışan sendikalarının ve çalışanların katılımıyla sil baştan yeniden hazırlanmalıdır.
  • Memurlara verilen seyyanen zam bütün emeklilere verilmeli, böylece en düşük emekli maaşı, en düşük memur maaşına eşitlenecek şekilde kademelendirme yapılmalıdır.
  • TÜİK’in enflasyon verileri gerçekçi değildir. Buna göre maaş artışı yapılması kabul edilemez. Bu uygulama ile Temmuz’da 10 milyon emeklinin hiç zam alamaması, memur emeklilerinin temmuz maaşlarının yüzde 5-6 azalması kaçınılmaz olarak yaşanacaktır. Emekliler bu hak gasplarına ve bu zulme boyun eğmeyecekler!
  • Bayram ikramiyeleri harçlık bile değildir. Yılda 4 kez ve en az asgari ücret düzeyine çıkarılacak şekilde ikramiye ödemesi yapılmalıdır.
  • İntibak yasası çıkarılarak eşit koşullarda çalışanların bir kaç yıl geç emeklilik nedeniyle hak gaspına uğramaları önlenmelidir.
  • Her türlü sağlık hizmetinden katkı payı kaldırılmalı, sağlık kolayca erişilebilir olmalıdır. Özel hastane soygunu durdurulmalı, hastaneler kamusal olmalıdır.
  • Sendikalar herkes için demokratik bir haktır. Sendikalara açılan kapatma davaları geri çekilmeli, sendikalar uluslararası hukuk normları gereği tanınmalıdır.
  • 3600 ek gösterge mağdurlarının mağduriyetleri giderilmelidir.
  • Sandık emeklilerine de bayram ikramiyesi ödenmelidir.
  • Memurlara verilen 12 bin liralık seyyanen artış, acilen tüm emeklilere de ödenmelidir.

whatsapp-image-2024-05-25-at-14-04-57-4.jpeg

whatsapp-image-2024-05-25-at-14-04-57.jpeg


MERSİN: BU MAAŞLARLA YAŞANMAZ

whatsapp-image-2024-05-25-at-17-21-12.jpeg

Abidin YAĞMUR - Mersin'in Tarsus ilçesinde 2017 Tüm Emeklilerin Sendikası tarafından düzenlenen mitinge Adana, Kayseri ve Antep'ten emekliler de katıldı. Eğitim-İş, TİP, TKP, Sol Parti, EMEP, CHP ve DEM Parti de emeklilere destek verdi. Yarenlik Alanı'nda bir araya gelen emekliler, 'biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar, 'bu ülkenin tarlalarında, fabrikalarında emeğimiz var' yazılı pankartlar taşıdı ve 'insanca yaşamak istiyoruz", 'saraya değil emekliye bütçe', 'emekliyiz haklıyız kazanacağız' sloganları atarak Kurtuluş Meydanı'na yürüdü. 2017 Tüm Emeklilerin Sendikası Tarsus Şube Başkanı Hüseyin Pala, "Bugün kulluk değil, özgür yarınlar için dayanışma günüdür. Bugün açlığa ve sefalete hayır deme günüdür. Bugün ölüm sınırında bir yaşam değil, insanca yaşam için ayağa kalkma günüdür" dedi.

10 milyon emeklinin açlık sınırının altında yaşadığını vurgulayan Pala, "İktidarı defalarca uyardık. Bu maaşlarla yaşanmaz. Birileri beyler, paşalar gibi yaşarken, aklımıza hayalimize gelmeyecek kadar lüks hayatlar sürerken bu ülkenin her karış toprağına ter dökmüş emeklileri açlıkla sınamak ne vicdanidir ne ahlakidir ne de insanidir. Sosyal devlet de bu değildir" diye konuştu. Pala, tüm emeklilere 12 bin TL seyyanen zam yapılmasını, en düşük emekli maaşının en düşük memur maaşı seviyesine getirilmesini, yılda 4 kez asgari ücret tutarında ikramiye verilmesini istedi.

Konuşmaların ardından emekliler türküler eşliğinde halay çekti.


ESKİŞEHİR: EMEKLİLER EKMEĞE HASRET

whatsapp-image-2024-05-25-at-17-20-46.jpeg

Özge ZAİM - Eskişehir’de emekliler 'gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek, 'insanca yaşamak istiyoruz' sloganları ile Adalar mevkiinden Hamamyolu Yediler Park'ına yürüdü. Yürüyüşe Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve İbrahim Arslan ile çeşitli STK’ların temsilcileri de destek verdi.

Tüm Emeklilerin Sendikası MYK üyesi Mukaddes Tunca, "Ülke ekonomisi her yıl belli ölçekte doğal olarak büyüyor. Bu büyümeden yani refah payından emekliler,çalışanlar neden yararlandırılmıyor? 2008 yılında uygulamaya konulan sözde SGK reformu olmasaydı şimdi en düşük emekli maaşı 25 bin TL'den fazla olacaktı. Yani AKP iktidarı hiçbir şey yapmasaydı en düşük emekli maaşı bugünün 2.5 katından fazla olacaktı. Asgari ücretlilere temmuzda zam yapılmayacağını hiç sıkılmadan açıklayan iktidar temmuzdan 31 Aralık’a kadar hiç bir şeye zam yapılmayacağını da aynı rahatlıkla açıklayabilir mi? Açıklayamaz. Marketlerde temel tüketim ürünlerinin etiketleri her gün değişiyor. Emekliler artık zorunlu temel tüketim ürünlerini dahi alamıyor. Ete hasret, peynire hasret, meyveye hasret, dilimiz varmıyor ama artık ekmeğe hasret bir emekli topluluğu yarattılar" diye konuştu.

Öne Çıkanlar