Emine Şenyaşar’a açılan ‘hakaret’ davası yarın görülecek

Emine Şenyaşar’a açılan ‘hakaret’ davası yarın görülecek
Yayınlanma:
A+ A-
Emine Şeyaşar hakkında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a ‘hakaret’ ettiği iddiasıyla açılan davanın duruşması yarın görülecek.

Artı Gerçek-Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu öldürülen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021 tarihinde başlattığı Adalet Nöbeti, 574’üncü gününe girdi.

Şenyaşar ailesi sabah saatlerinde Urfa Adliyesi önünde nöbeti başlattı. Aile, adliye binası önünde bulunan beton bloklara "Şenyaşar ailesi için adalet herkes için adalet" yazılı pankart astı.

DURUŞMA YARIN

Şimdiye kadar nöbet esnasında sarf ettiği sözler nedeniyle Emine Şenyaşar hakkında "hakaret ettiği" iddiası ile 15 farklı soruşturma başlatıldı. Bu soruşturmalardan 5 tanesi davaya dönüştü. Bu davalardan birinin duruşması yarın görülecek.

Emine Şenyaşar, Adalet Nöbetinin 85’inci gününde (02 Haziran 2021) İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya "Soysuz" dediği iddiası ile "Kamu Görevlisine Görevinden Dolayı Hakaret" suçundan yarın hakim karşısına çıkacak.

Emine Şenyaşar hakkında başlatılan soruşturma neticesinde açılan dava, Urfa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde daha öncesinden AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a karşı söylediği iddia edilen ve "Hakaret" suçlamasıyla açılan dosya ile birleştirilmişti.

‘BİR ANNE 18 AYDIR ADLİYE ÖNÜNDE ADALET İSTİYOR’

Annesi Emine Şenyaşar ile birlikte 574 gündür kesintisiz Adalet Nöbeti tutan Ferit Şenyaşar, yarın görülecek duruşmaya katılma çağrısında bulundu.

Adalet Nöbeti’nin zulüm altında sürdüğünü belirten Şenyaşar, "Bir anne 18 aydır adliye önünde adalet istiyor. İki evladı ve eşi devletin hastanesinin içinde katledildi. Yaralıları sevk eden ambulans saldırıya uğradı. Devletin ambulansı kullanılamaz hala getirilmiştir. Annenin bir evladı (Fadıl Şenyaşar) 4 yılı aşkın süredir tek kişilik hücrede tutuluyor. Hastanede katliam yapan, insanlık suçu işleyenler hala toplum içinde dolaşıyorlar. Annenin talebi hukuk ve adalettir. Anne, hukuksuz yere tutuklanan oğlunun serbest kalmasını istiyor. Anne, devlet hastanesinde yapılan bu katliama dair adil bir yargılama istiyor" dedi.

DURUŞMAYA ÇAĞRI

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre annesi Emine Şenyaşar’ın adliye binası önünde her gün ağıtlar yaktığını dile getiren Şenyaşar, devamında şunları söyledi:

"Anne her gün adliye binası önünde ağıtlar yakıyor. Annenin bu ağıtlarından yola çıkarak, savcılar 15 farklı soruşturma başlattı. Bu soruşturmalar davaya dönüşüyor. Anne yarın yaktığı ağıtlardan kaynaklı savcıların cımbız ile bulduğu bir kelimeden dolayı, hem İçişleri Bakanı hem de katliamı yapan milletvekiline (AKP’li İbrahim Halil Yıldız) ‘hakaret’ ettiği gerekçesi ile hakim karşısına çıkacak. Bu adaletsizliğin giderilmesi için, kendisine insanım diyen bütün vicdan sahibi insanlara çağrıda bulunuyoruz; gelin bu duruşmayı izleyin. Hakim ve savcıların ne kadar aciz olduğunu görün."

‘ADALET NEREDE?’

Aile sosyal medya hesabından ise, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ve AKP’nin hesaplarını etiketleyerek şunları ifade etti:

"Anne hakkında açılan 15 soruşturma bir bir davaya dönüşüyor. Anne yarın yine sanık olarak hakim karşısına çıkacak. 2018 tarihinde hastanede yapılan katliam davasında ise gizlilik kararı devam ediyor. Adalet nerede?."

Öne Çıkanlar