Emniyet Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında iki ayrı tahkikat yürütülüyor

Emniyet Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında iki ayrı tahkikat yürütülüyor
Yayınlanma:
A+ A-
CİMER, gazetecileri tehdit etmesi ve yurttaşları darbetmesi görüntüleriyle tepki çeken İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında iki ayrı tahkikat yürütüldüğü açıkladı.

Artı Gerçek - BirGün'den İsmail Arı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin’i sordu.

Zengin'in görevden alınması ve yargılanması için sosyal medyada binlerce tweet atılmış,hakkında çok sayıda suç duyurusunda bulunulmuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Hukuk İşleri ve Soruşturma Şube Müdürlüğü CİMER aracılığıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Hanifi Zengin hakkında iki ayrı dosya numarası ile iki ayrı idari tahkikat yürüttüğü açıklandı. Yanıtta, “ilgili emniyet mensubu hakkında idari tahkikat devam etmektedir” ifadeleri de yer aldı.

NE OLMUŞTU?

Geçen ay İstanbul Valiliği, 361 kişinin gözaltına alındığı 20'nci İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde kadın ve LGBTİ+ları darp ve tehdit etmesinin ardından, 11 kişinin avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulundukları İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında “soruşturmaya izin yok” kararı vermişti. Söz konusu kararda, 11 kişinin iddia ettikleri, darp, işkence ve kötü muameleye dair izlerin “sadece sözlü iddiadan” oluştuğu, bu bilgileri destekleyecek “belge ve görüntü” olmadığı ifade edildi.

26 Haziran’daki Onur Yürüyüşü sırasında AFP foto muhabiri Bülent Kılıç’ı gözaltına aldıran Zengin’in aynı gün bir çok kadın ve LGBTİ+ aktiviste de uyguladığı şiddet kameralara yansımıştı.

Sağlık emekçilerinin, görevi başında öldürülen doktor Ekrem Karakaya için 7 Temmuz’da yaptıkları eylemi takip eden gazetecilere yönelik tavırları ve tehditleri ile de gündeme gelmişti. Zengin, doktorların eyleminde kameraman Bilal Meyveci’yi “Çektin mi, ayağına bastığımı çektin mi? Ayağına bastığımı çektin mi, çekmediysen sonra görüşürüz!” diyerek tehdit etmişti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar