Emniyet Taybet İnan'ın ölümünü 6 gün sonra öğrenmiş!

Emniyet Taybet İnan'ın ölümünü 6 gün sonra öğrenmiş!
Emniyet, Silopi’de cansız bedeni 7 gün boyunca sokakta bekletilen Taybet İnan'ın ölümünden 6 gün sonra haberdar olduğunu savundu.

HABER MERKEZİ - Silopi'de cansız bedeni 7 gün boyunca sokakta bekletilen 11 çocuk annesi Taybet İnan'ın ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma sürüyor. İlk günden itibaren basında çıkan haberlere rağmen İlçe Emniyet Müdürlüğü, savcılığa gönderdiği yazıda olaydan 6 gün sonra haberdar olduğunu savundu.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 5. gününde öldürülen ve cansız bedeni 7 gün boyunca sokak ortasında bekletilen 57 yaşındaki Taybet İnan ve kayını Yusuf İnan'ın (53) ölümü halen soruşturma aşamasında. Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma dosyasında, otopsi, olay yeri inceleme ve balistik inceleme raporları ile telsiz konuşmaları yer alıyor.

EMNİYET: 6 GÜN SONRA ÖĞRENDİK

Savcının olaya ilişkin talimatına yanıt veren Silopi Emniyet Müdürlüğü, 24 Aralık tarihinde yani olaydan 6 gün sonra durumdan haberdar olduğunu ileri sürdü. Askeri yetkililerin yerde yatan bir şahsın olduğu bilgisi üzerine olay yeri inceleme ekiplerinin bölgeye gittiğini savunan Emniyet, yolda barikat ve hendeklerin olmasından dolayı inceleme yapılamadığını iddia etti. Emniyetin yanıtında, olay yeri inceleme yapacak olan polislerinin can güvenliği sağlanamadığından dolayı olay yeri incelemesinin de yapılmadığına yer verildi. Emniyetin, olayın yaşandığı günün akşamında ve daha sonrasında Taybet İnan'ın ölümüne ilişkin yapılan haberler ve kamuoyunda yükselen tepkiden haberdar olmaması ise dikkat çekiyor.

SAVCILIK: GÜVENLİK GÜÇLERİ TARAFINDAN VURULMADI 

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturmanın son durumuna ilişkin Adalet Bakanlığı'na verdiği yanıtta ise Taybet ve Yusuf İnan'ın yasağa uymayarak, 18 Aralık 2015 tarihinde dışarı çıktığı ve çatışmanın arasında kaldıkları esnada vuruldukları belirtiliyor. İnan'ların güvenlik güçleri tarafından vurulamayacağını ileri süren savcılık, yanıtında şu ifadelere yer verdi: "Taybet İnan ve Yusuf İnan, güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü üyelerinin çatışmaları arasında kalarak vurulmuşlardır. Polislerin telsiz konuşmalarından güvenlik güçlerinin silahsız hiç bir şahsa terör örgütü olsa dahi ateş açmadığı görülmektedir." İnan'ların vurulduğu sokakta hendek ve barikatların olduğunu hatırlatan savcılık, konuya ilişkin tahkikatın devam ettiğini kaydetti.

UZMAN RAPORU: PARÇALARIN HANGİ SİLAHA AİT OLDUĞU BELİRLENEMEDİ

Dosyada, Taybet İnan'ın vücudunda çıkan 2 metal parçaya ilişkin Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü tarafından hazırlanan uzmanlık raporu da yer alıyor. Raporda, metal parçaların hangi silahtan çıktığının tespit edilmediği ileri sürülerek şu ifadelere yer verildi: "Nüveler mermi çekirdeği gömleği altında yer alan ve mermi çekirdeğinin delici gücünü artıran bir unsur olup, üzerlerinde atıldıkları silah veya silahlara ait tespit ve teşhise elverişli karakteristik iz ihtiva etmezler. Bu nedenle incelenmek üzere gönderilen 1 nüve üzerinde hangi silahtan atıldığı tespit yönünde mukayeseli bir inceleme yapmak mümkün değildir." 

TAYBET İNAN'IN VÜCUDUNDA 10 KURŞUN

Dosyada yer alan otopsi raporuna göre ise Taybet İnan'nın vücudunda 10 adet ateşli silah mermi çekirdeği girişi tespit edildi. Raporda İnan'ın ölümüne ilişkin şu açıklamalara yer verildi: "Çoklu iç organ yaralanmasına, beyin kanamasına ve beyin doku harabiyeti sonucu meydana geldiği tespit edilmiştir." 7 ateşli mermi silah çekirdeği giriş yarası vücudunda tespit edilen Yusuf İnan'ın otopsi raporunda ise vücutta ileri derecede çürüme meydana geldiği tespitine yer verildi. (Mezopotamya Ajansı)

Öne Çıkanlar