Erdoğan, Aliyev ve Paşinyan aynı karede

Erdoğan, Aliyev ve Paşinyan aynı karede
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa'nın girişimiyle kurulan Avrupa Siyasi Topluluğu'nun ilk toplantısı Prag'da yapılıyor. Toplantı öncesinde Erdoğan, Aliyev, Paşinyan ve Macron biraraya geldi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çekya'nın Başkenti Prag'da düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısı öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü.

'GEL SENİ DE ALALIM TÜRK BİRLİĞİ’NE'

Erdoğan'ın, dört liderin ayaküstü sohbetinde Macron’a, "Gel seni de alalım Türk Birliği’ne" demesi dikkat çekti.

Fransa'nın girişimiyle kurulan Avrupa Siyasi Topluluğu, ilk toplantısını bugün düzenliyor. Toplantıya, Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanı Çekya ev sahipliği yapıyor. AB üyesi 27 ülkenin liderlerinin yanı sıra Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Gürcistan, İzlanda, Kosova, Lihtenştayn, Moldova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan, İsviçre, Türkiye, Ukrayna ve İngiltere liderleri de toplantıya davetli. Toplantıda Türkiye'yi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vlodimir Zelensky'nin de video konferans aracılığıyla katılması bekleniyor.

Rusya ve müttefiki Belarus'un davet edilmediği toplantıda başta Ukrayna'daki savaş olmak üzere, barış, güvenlik, enerji, iklim ve ekonomi üzerine oturumlar yapılacak. (HABER MERKEZİ)