Erdoğan'dan Ersin Tatar’a telefon: Uyumu sürdürelim

Erdoğan'dan Ersin Tatar’a telefon: Uyumu sürdürelim
Erdoğan’ın ayrıca Tatar'ı ilk yurtdışı ziyareti için Ankara'ya davet ettiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destekledikleri aday olan Başbakan Ersin Tatar'ı sandıktan birinci çıkması sonrası arayarak tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan Kuzey Kıbrıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı seçilen Tatar'a tebriklerini ileterek, "Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmenizin şahsınız, KKTC halkı ve Kıbrıs davamız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

Erdoğan, Ersin Tatar'ın geleceğe dair sunduğu vizyon ve gösterdiği güçlü liderlikle zor bir dönemde cereyan eden seçim yarışından galip çıkmaya muvaffak olduğunu ifade etti.

'DOĞU AKDENİZ'DEKİ FAALİYETLER' MESAJI: UYUMLU İŞBİRLİĞİNİ SÜRDÜRELİM

Ersin Tatar'ın Cumhurbaşkanlığında Kuzey Kıbrıs’ın hak ve adalet mücadelesine özgüvenle ve başarıyla devam edeceğine inancının tam olduğunu kaydeden Erdoğan, Ersin Tatar'ın Başbakanlığı döneminde başta Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetleri ve Kuzey Kıbrıs’ın kalkınması olmak üzere her alanda sergiledikleri uyumlu iş birliğini aynı kararlılıkla sürdüreceklerine inandığını söyledi.

Erdoğan, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın gelecek dönemdeki Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik gayretlerine de devam edeceğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Kuzey Kıbrıs’ta dün ikinci turu yapılan kalan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucuna göre Ulusal Birlik Partisi adayı Başbakan Ersin Tatar, yeni Cumhurbaşkanı seçildi.

Açılan sandıklar sonucuna göre Ersin Tatar oyların %51.74’ünü alırken, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise oyların %48.26’sını aldı.

Ersin Tatar, seçim galibiyetinin ardından yaptığı konuşmada Erdoğan’a teşekkür etmesi dikkat çekmişti. Tatar "Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve yardımcısı Fuat Oktay'a teşekkür etmek istiyorum. Kıbrıs Türk halkı bu topraklarda yaşam mücadelesi verirken, bizlere her zaman yardım eden Türkiye Cumhuriyeti'ne teşekkürü borç sayarız. Seçim malzemesi yapmak için anavatan Türkiye'ye laf uzatanları kınıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

8 Ekim 2020'de 1974'te Türkiye'nin askeri müdahalesinden bu yana kapalı olan Maraş bölgesinin bir kısmı halka açılmış, bu olay adaylar arasında ‘seçim yatırımı’ olarak eleştirilerek, böylesi tarihi önemdeki bir sürecin seçime malzeme edilmesi tartışmalara yol açmıştı.

Ankara'ya yakınlığıyla bilinen Ersin Tatar'ın 6 Ekim'de Erdoğan'la Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Maraş'ın kısmen açılacağını açıklaması sonrası, hükümet ortağı Halkın Partisi koalisyondan çekilmiş ve Kuzey Kıbrıs'ta hükümet düşmüştü.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Tatar'ın Ankara ile birlikte imza attığı girişimleri sert bir dille eleştirerek, Maraş'ı kısmen açma kararının kendisinden habersiz alındığını belirtmiş, "Yapılanlar demokrasi adına yüz karasıdır, seçimlere doğrudan müdahalenin devamıdır. Benim seçilmemem yönünde aylardır sistemli ve örgütlü çalışma yapılıyor. Bir senaryo yazılmış, Sayın Tatar'a da bu senaryoda figüranlık yapmak kalmıştır" demişti.

(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar