Erdoğan'dan 'Işıklar yanıyor' diyen AYM üyesine: Talihsiz bir paylaşımdı, ona düşmezdi

Erdoğan'dan 'Işıklar yanıyor' diyen AYM üyesine: Talihsiz bir paylaşımdı, ona düşmezdi
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ekim 2020 16:48
A+ A-
Erdoğan: AYM Başkanı ve üyeleri aynı fikirde değilse gereğini yapmalı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'ın Twitter'da yaptığı ve 'darbe iması' tartışmalarına neden olan 'Işıklar yanıyor' paylaşımıyla ilgili olarak "Talihsiz bir paylaşımdı, keşke yapmasaydı, ona düşmezdi" dedi.

TBMM'de düzenlenen AKP grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Işıklar yanıyor" tartışmasıyla ilgili şunları söyledi:

"Çok talihsiz bir paylaşımdı, keşke yapmasaydı, ona düşmezdi.

Çok arzu ediyorsa siyasete girsin.  Bireysel bir paylaşım olarak düşünülemez. 

AYM Başkanı ve üyeleri aynı fikirde değilse gereğini yapmalı."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, "AYM yapısında değişiklik olacak mı?" sorusuna ise "İnşallah" yanıtını verdi.

AYM AÇIKLAMA YAPMIŞTI

AYM, dün gece yaşanan 'darbe iması' tartışmalarıyla ilgili olarak yeni bir açıklama yapmıştı. 

AYM Üyesi Engin Yıldırım'ın 'Işıklar yanıyor' şeklindeki paylaşımının kurumsal görüşü yansıtmadığı belirtilen açıklamada, şu ifade kullanılmıştı:

"Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2016 gecesi yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddetmekte ve demokratik hukuk devletinin yanında durmaktadır."

NE OLMUŞTU?

Yıldırım, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında AYM'nin verdiği 'yeniden yargılama' kararını tanımamasına dün gece kişisel Twitter hesabında bir gönderme yapmıştı. AYM binasının fotoğrafını 'Işıklar yanıyor' notuyla paylaşan Yıldırım'ın bu mesajı, birçok kişi tarafından 'darbe iması' olarak yorumlanmıştı.

İçişleri Bakanlığı, tartışma yaratan bu paylaşıma 'Işıklarımız hiç sönmüyor' diye yanıt vermişti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları millet açar, millet kapatır" tepkisini gösterirken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da "AYM üyeleri arasında belli ki vesayet özlemi çekenler var. Kimse merak etmesin; milletimiz feraset sahibidir, lüzumsuz ışıkları söndürmeyi iyi bilir" ifadesini kullanmıştı.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da Yıldırım'a istifa çağrısında bulunduğu paylaşımında "Dün 'Genelkurmay'ın ışıkları yanıyor' diyerek darbecilere selam çakanların bugün görevini üstlenenler bir saniye durmasın, istifa etsin" demişti.

'IŞIKLAR YANIYOR' NE DEMEK?

Yıllar önce gazeteci Mehmet Ali Birand tarafından sunulan 32. Gün programında her kriz gecesinde Genelkurmay Başkanlığı'nın pencerelerine bakmanın bir alışkanlık haline geldiği ifade edilmişti. Belgeselde Genelkurmay binasının ışıklarının kapalı olması durumunda bir sorun olmadığı belirtilirken, ışıkların yanması durumunda ise orduda bir tedirginlik olduğunun anlaşılması gerektiği ifade ediliyordu. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar