Erdoğan: Fırat'ın doğusu için ABD ile birlikte karar verdik

Erdoğan: Fırat'ın doğusu için ABD ile birlikte karar verdik
'Fırat'ın doğusu için adımı ABD ile birlikte atıyoruz' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile birlikte bir harekat merkezi kurulması kararı verildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile düzenlediği ortak basın toplantısında Fırat'ın doğusuna yapılması muhtemel operasyon hakkında konuştu.

Geçtiğimiz hafta Fırat'ın doğusuna bir operasyon yapılacağını duyuran Erdoğan, burada yaptığı açıklamada, "ABD ile birlikte bir harekat merkezinin kurulması kararı verildi. Harekat merkezinin kurulmasıyla süreç başlayacaktır. Fırat’ın doğusunda adımın atılması aslolandı, o da oldu" dedi:

'ŞİMDİ AMERİKALILARLA BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ'

ABD ile ile yapılan üç günlük görüşmeler hakkında da bilgi veren Erdoğan, aslolanın Fırat'ın doğusunda bir adımın atılması meselesi olduğunu söyledi:

"Üç günlük bir görüşme periyodu oldu. Bu görüşmeler gerçekten olumlu bir istikamette devam etti. Bu görüşmeler yine devam edecek ancak şimdi bir adım atılıyor. Tarih vermeyeceğim şimdi Amerikalılarla birlikte bir harekat merkezinin kurulmasının kararı verildi. Bu harekat merkezini kurmak suretiyle buradaki süreç başlatılacaktır. Dolayısıyla adım atıldı mı, atılmadı mı? Bu soru cevabını buluyor. Demek ki adım birlikte atılıyor. Burada aslolan Fırat'ın doğusunda bir adımın atılması meselesiydi. Bu da şimdi Amerkalılarla birlikte gerçekleştiriliyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar