Erdoğan, ilk yurt dışı ziyaretini KKTC'ye yapıyor: Rum basınına göre 'koordinat verecek'

Erdoğan, ilk yurt dışı ziyaretini KKTC'ye yapıyor: Rum basınına göre 'koordinat verecek'
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçimlerin sonuçlanmasının ardından ilk ziyaretini KKTC'ye yapıyor. Rum basını, Erdoğan'ın ziyaretinin Ankara'nın gelecek dönemdeki Kıbrıs politikasının "koordinatlarını vereceğini" yazdı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, üçüncü kez seçilmesinin ardından ilk resmi ziyaretlerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Azerbaycan'a gerçekleştiriyor. "TUR" uçağıyla bugün saat 11.40'da Atatürk Havalimanı'ndan KKTC'ye hareket eden Erdoğan, buradaki temaslarının ardından Bakü'ye geçecek.

Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik de eşlik ediyor.

KKTC ZİYARETİ PROGRAMI

Erdoğan, Lefkoşa Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak ve Anıt Özel Defterini imzalayacak, KKTC Cumhurbaşkanlığı'ndaki resmi karşılama töreninin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısı düzenleyecek. Erdoğan-Tatar görüşmesinin 14.30 gibi başlamasının planlandığı belirtilirken, iki liderin Kıbrıs meselesinin yanı sıra Doğu Akdeniz gerilimini de ele alması bekleniyor.

RUM BASINI YAKINDAN İZLİYOR

Erdoğan'ın KKTC ziyareti Kıbrıs Rum basınında da geniş yer bulurken, Fileleftheros gazetesinde "Niyetleri görmek istiyorlar - Erdoğan’ın işgal bölgelerine ziyareti bir sonraki hareketleri belirliyor: Türkiye Cumhurbaşkanı Türk politikasının koordinatlarını verecek" başlıklı haber dikkat çekti. Kıbrıs Postası'nın aktardığına göre, haberde, Erdoğan’ın KKTC ziyaretinin hem adada hem uluslararası zeminde yakından takip edileceği belirtildi. Fileleftheros, Erdoğan'ın ziyareti sırasında Ankara'nın gelecek dönemdeki Kıbrıs politikasındaki niyetlerinin okunmak isteneceğini yazdı.

Erdoğan, KKTC ziyaretinin ardından yarın (13 Haziran) Azerbaycan'a geçecek. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar