Erdoğan Karadeniz'de yeni doğalgaz rezervini açıkladı: 85 milyar metreküp

Erdoğan Karadeniz'de yeni doğalgaz rezervini açıkladı: 85 milyar metreküp
Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Ekim 2020 19:57
A+ A-
21 Ağustos'ta Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğu açıklanmıştı.

Karadeniz'de bulunan Fatih sondaj gemisine helikoperle giden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeni doğalgaz rezervi miktarını paylaştı.

Erdoğan, "Keşfettiğimiz rezervin yeni miktarını açıklıyoruz. Fatih sondaj gemimizin İstanbul'un fethinin yıldönümünde Karadeniz'e uğurlamıştık. Yapılan çalışmalarda 320 milyar metroküp doğalgaz bulunmuştu. Sonrasında gemimiz 4 bin 445 metre derinliğe kadar ulaştı. 85 milyar metreküp daha eklendi. Böylece toplam 405 milyar metrekübü buldu" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Fatih Gemisi'nde incelemelerde bulundu.

Erdoğan, Fatih Gemisi'nde Sondaj Yönetim Odası'nda çalışmaları yürüten personele seslenerek, Sakarya gaz sahasındaki sondaj faaliyetlerinin tamamlanması talimatını verdi.

"Sakarya gaz sahasında 20 Temmuz'da başladığımız sondaj faaliyetlerimizi bugün nihayetlendirdik. Hamdolsun Allah'a" ifadelerini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Keşfettiğimiz rezervin yeni miktarını açıklıyoruz. Fatih sondaj gemimizin İstanbul'un fethinin yıldönümünde Karadeniz'e uğurlamıştık. Yapılan çalışmalarda 320 milyar metroküp doğalgaz bulunmuştu. Sonrasında gemimiz 4 bin 445 metre derinliğe kadar ulaştı. 85 milyar metreküp daha eklendi. Böylece toplam 405 milyar metrekübü buldu

Milletimize yıllarca hasretle beklediği müjdeyi sizlerin gayretli ve başarılı çalışmaları sonucu vermiş bulunuyoruz. Şahsım ve milletim adına hepinize teşekkür ediyorum. Barbaros'ta , Oruç Reis'te, Yavuz'da ve Kanuni'de çalışan ekiplerimize de tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Bundan sonraki görevlerinizde muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun. Allah'a emanet olun."

'2023'TE KULLANIMA SOKMA HEDEFİNDEYİZ'

Erdoğan, Fatih Gemisi'nde yerli ve milli imkanlarla üretilen uzaktan kumandalı ileri teknoloji denizaltı robotu "KAŞİF"i de inceledi.

Daha sonra açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Sakarya Sahası'nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu. Hedefimiz 2023 yılında bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır." dedi.

AKP Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Tayyip Erdoğan, Karadeniz'de devam eden sondaj çalışmalarına değinmiş ve bugün Fatih sondaj gemisine giderek yeni rezerv miktarını açıklayacağını duyurmuştu.

21 Ağustos'ta Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğu açıklanmıştı. 

Bölgede, 2021 yılı sonuna kadar ilk 10 kuyunun açılması ve sondaj çalışması yapılması öngörülüyor. 

Karaya ilk gaz teslimi, 31 Aralık 2023. Tuna-1 kuyusunun içinde yer aldığı Sakarya gaz sahasında, 2025 yılı sonuna dek açılması hedeflenen toplam 30 dolayında kuyudan, 1 Ocak 2026'dan itibaren plato seviyede (en üst noktada) yılda 15 milyar metreküp gaz üretilmesi hedefleniyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar