Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki hükümlü hakkında af yetkisini kullandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki hükümlü hakkında af yetkisini kullandı
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki hükümlünün cezalarını affetti. Erdoğan, bugüne kadar cezaevinde kalamayacağı doktor raporu ile belgelenen Aysel Tuğluk başta olmak üzere tahliyesi söz konusu pek çok hasta tutuklu için bu yetkisini kullanmadı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; "Uyuşturucu madde ticareti yapmak için uyuşturucu bulundurmak", silahla tehdit" suçlarından üç ayrı mahkeme tarafından toplam 24 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılan 54 yaşındaki Hasan Şen tahliye edildi.

Adli Tıp Kurumu 3’ncü Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun Şen hakkında verdiği “sürekli hastalık” raporu ve Adalet Bakanlığı’nın 20 Haziran 2022 tarihli yazısı üzerine Erdoğan, Anayasa’nın 104. Maddesinin 16’ncı fıkrası uyarınca af kararı aldı.

KONAKCİ 'FETÖ'DEN HÜKÜM GİYMİŞTİ

Yine Erdoğan’ın aldığı kararla "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2018 yılında 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Yozgat Kadışehri nüfusuna kayıtlı 45 yaşındaki Bilal Konakci’nin de kalan cezası "sürekli hastalık ve sakatlık" gerekçesiyle affedildi.

ANKA'nın haberine göre; Polis memuru Bilal Konakci, İzmir Aliaağa’da görevli iken Şubat 2009’da bir okulun önüne bırakılan bombayı imha etmeye hazırlanırken bombanın infilak etmesi sonucu gözlerini, sağ elini ve sol elinin işaret parmağını kaybetti. Ayrıca işitme kaybı yaşayan, bacaklarında yürüme zorluğu oluşan Konakci’nin yüzde 98 engelli olduğu eşinin, Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan’a yazdığı mektupta ifade edilmişti. Konakci, 20 Aralık 2016’da ise Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) / PDY kapsamında gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

AYNI ADLİ TIP İHTİSAS KURULU TUĞLUK İÇİN “CEZAEVİNDE KALABİLİR” RAPORU VERMİŞTİ

Hükümlü Şen hakkında cezaevinde kalamaz raporu veren Adli Tıp Kurumu 3’üncü İhtisas Kurulu, koğuş arkadaşını dahi tanıyamaz durumda olduğu belirtilen demans hastası Aysel Tuğluk hakkında ‘cezaevinde kalabilir’ raporu vermişti.

Erdoğan'ın verdiği bu iki af kararı Aysel Tuğluk başta olmak üzere tahliyesi söz konusu pek çok hastanın durumunu gündeme getirdi. Sosyal medyada bu duruma işaret eden paylaşımlar yapıldı.

(HABER MERKEZİ)