'Bahçeli Erdoğan'ı büyükelçi kararında destekledi'

'Bahçeli Erdoğan'ı büyükelçi kararında destekledi'
İki liderin görüşmesinde Erdoğan’ın kararında ısrar ettiği ve durumu Bahçeli’ye de anlattığı ileri sürüldü. Bahçeli’nin de Erdoğan’ın alacağı karara saygı duyacaklarını bildirdiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yapılan kritik Kabine toplantısı öncesi sürpriz şekilde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Sarayı’ndaki görüşmenin ana gündem konusunun iş insanı Osman Kavala ile ilgili açıklamaları nedeniyle 10 ülke büyükelçisinin "istenmeyen kişi" ilan edilmesi olduğu belirtildi.

Görüşmede, Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesindeki "Büyükelçileri kabul eden devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmek, devletin içişlerine karışmamak bu şahısların görevidir" hükmü anımsatılarak ‘Büyükelçilerin açıklamasındaki etkin gücün Biden yönetimi olduğu’ değerlendirmesinin yapıldığı öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre Ankara kulislerinde ‘sürpriz’ olarak değerlendirilen görüşme bir saat sürdü. Erdoğan’ın MHP lideri Bahçeli ile "10 büyükelçinin Kavala çağrısı" konusunda görüş alışverişinde bulunduğu belirtilirken, edinilen bilgiye göre iki lider "Türkiye’nin Viyana Sözleşmesi’nden kaynaklanan haklarını" masaya yatırdı. Bu kapsamda, Erdoğan’ın, sözleşmenin 9. maddesindeki "Büyükelçileri kabul eden devlet, herhangi bir zaman ve kararının gerekçesini açıklamak zorunluluğunda olmaksızın, gönderen devlete misyon şefinin veya misyon diplomatik kadrosunun herhangi bir üyesinin istenmeyen şahıs (persona non grata) olduğunu veya misyon kadrosunun herhangi bir başka üyesinin kabule şayan olmadığını bildirebilir. Bu takdirde, gönderen devlet, duruma göre, ilgili şahsı geri çağırır veya misyondaki görevine son verir. Bir şahıs kabul eden devletin ülkesine gelmeden önce de istenmeyen veya kabule şayan olmayan şahıs olarak ilan edilebilir" hükmüne atıfta bulunduğuna dikkat çekildi.

‘BAHÇELİ ERDOĞAN’I ALACAĞI KARARDA DESTEKLEDİ’

İş insanı Osman Kavala için çağrı yapan 10 ülkenin büyükelçisinin "istenmeyen kişi" ilan edilmesi talimatı vermesine karşın büyükelçilerle ilgili herhangi bir resmi işlem başlatılmamıştı. İki liderin görüşmesinde ise "Erdoğan’ın bu kararında ısrar ettiği ve durumu Bahçeli’ye de anlattığı" ileri sürüldü. Bahçeli’nin de Erdoğan’ın alacağı karara saygı duyacaklarını ilettiği ve ABD ile Biden’ın göreve gelmesinin ardından Türkiye’nin ABD ile birçok sorun yaşadığına dikkat çektiği belirtildi.
‘ABD’NİN ROLÜ VAR, BİDEN YÖNETİMİNİN İŞİ’

Erdoğan’ın da görüşmede, "10 büyükelçilikten yapılan açıklamada da ‘ABD’nin rolünün olduğu ve bunun da Biden yönetiminin sonucu olduğunu" ifade ettiğine dikkat çekildi. Erdoğan’ın ayrıca "ABD’nin Türkiye’nin iç hukuk düzenine karıştığını" belirterek, "İstenmeyen adam ilan etmek için Viyana Sözleşmesi gereği gerekçe açıklamak zorunda değiliz" dediği iddia edildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar