Erdoğan ve Putin, Akkuyu'daki törene canlı bağlantı ile katıldı

Erdoğan ve Putin, Akkuyu'daki törene canlı bağlantı ile katıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ndeki ilk nükleer yakıt getirme törenine canlı bağlantı üzerinden katıldı. Erdoğan, 2028'e kadar hizmete girecek Akkuyu için "Artık nükleer tesis hüviyeti kazanmıştır" dedi.

Artı Gerçek - Mersin'de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) İlk Nükleer Yakıt Getirme Töreni düzenleniyor. Önceki akşam canlı yayında rahatsızlanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, açılışa video konferans üzerinden katıldı.

Beştepe'de bulunan Erdoğan'a MHP lideri Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve DSP Genel Başkanı Önder Aksakal da eşlik etti.

Erdoğan konuşmasında, Türkiye'nin Akkuyu ile 'nükleer güç sahibi ülkeler' arasına girdiğini savunarak, "Artık Akkuyu nükleer tesis hüviyeti kazanmıştır. Ülkemiz 60 senelik gecikmenin ardından nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükselmiştir" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Bugün Türkiye'yi dünyanın nükleer güç sahibi ülkeler arasına sokacak büyük hamlenin sevincini paylaşmak için bir aradayız. Bu törenle milletimize olan bir sözümüzü gerçekleştirmiş oluyoruz. Akkuyu NGS'nin üretime geçmesinden bir önceki aşaması olan nükleer yakıtların santral sahasına getirilmesine şahitlik ediyoruz. Artık Akkuyu nükleer tesis hüviyeti kazanmıştır. Ülkemiz 60 senelik gecikmenin ardından nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükselmiştir.

'2028'E KADAR HİZMETE GİRECEK'

Avrupa komisyonu nükleer enerjiyi yeşil enerji ilan ederek bu konudaki tereddütleri gidermiştir. Projemize en başından beri destek veren Putin başta olmak üzere tüm Rusya makamlarına şükranlarımı sunuyorum. Her biri 1200 megawatt güce sahip 4 reaktörlü santral inşa ediyoruz. Milli bütçemize yük getirmeyen finansman modeliyle hayata geçirilmiştir. Akkuyu Rusya ile aramızdaki en büyük ortak yatırımdır. 20 milyar dolarlık proje Rosatom tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Bakım, işletme ve santraller için işletmeden çıkarma işlemlerinin sorumluluğu yükleniciye aittir. 2028'e kadar santral hizmete girecektir.

Ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10'u buradan karşılanacaktır. Burada tam kapasitede 35 milyar kilowatt saat elektrik üretilecektir. Stratejik yatırım unvanını hak ediyoruz. Doğalgaz ithalatının düşmesine 1,5 milyar Dolar katkısı olacak proje milli gelire de olumlu yönde katkı yapacaktır. Proje kapsamında Rusya'da eğitim görerek santral görev yapacaklar ülkemizin nükleer güç alanındaki insan gücünü zenginleştirecektir. 300'ü aşkın mühendisimiz Rusya'da yetiştirildi. Bu santrali planlarken önceliklerimizin başında güvenlik gelmiştir. Santralimizin 6 Şubat depremlerinden etkilenmemesi, mühendislerin işlerini ne kadar titizlikle icra ettiğini gösteriyor.

Bu proje ile ikinci ve üçüncü santrallerimiz için de en kısa sürede harekete geçeceğiz. Rusya'nın Hatay'da kurduğu sahra hastanesi için özellikle milletim adına teşekkür ediyorum."

1682603110563-532.jpeg

PUTİN: ÇOK YÖNLÜ PARTNERLİĞİ PEKİŞTİREN PROJE

Putin ise şu ifadeleri kullandı:

Akkuyu NGS İlk Nükleer Yakıt Getirme Töreni'ne canlı bağlantıyla katılan Putin, "Erdoğan gibi bir cumhurbaşkanı olmasaydı başarıdan söz etmek pek mümkün olmazdı. Sayın Erdoğan şahsen ve Türkiye hükümeti ülke ekonomisinin gelişimi için ne kadar büyük hizmetlere imza attığını bizlere gösteriyor" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) İlk Nükleer Yakıt Getirme Töreni'ne canlı bağlantıyla katıldı.

Rusya ve Türkiye’nin gerçekleştirdiği en önemli proje olarak nitelediği, ekonomik ve komşuluk ilişkilerinin gelişmesine olanak verdiğini söylediği Akkuyu'da dünyanın en büyük nükleer santralini kurduklarını ve bu sayede Türkiye'nin artık nükleer enerjiye sahip bir ülke olacağını söyleyen Putin şöyle devam etti: "Erdoğan gibi bir cumhurbaşkanı olmasaydı başarıdan söz etmek pek mümkün olmazdı. Sayın Erdoğan şahsen ve Türkiye hükümeti ülke ekonomisinin gelişimi için ne kadar büyük hizmetlere imza attığını bizlere gösteriyor."

'ERDOĞAN HEDEF BELİRLEYİP KARARLI İLERLEYEN BİRİ''

Akkuyu NGS'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına yetiştirilmesinin, Erdoğan'ın kişisel başarısı sayesinde gerçekleştiğini söyleyen Putin, "Erdoğan kendine bir hedef belirleyip kararlı bir biçimde doğru ilerleyen biri, Rusya kendisini destekliyor" diye konuştu.

'Türkiye’nin doğalgaz talebini karşılamak için mümkün olan her şeyi yapacağız'

Küresel doğalgaz fiyatlarının artmaya devam edeceğinin altını çizen Putin, "Ticaret Türkiye'de kuracağımız doğalgaz merkezi ile artacak. Rusya, Türkiye’nin doğalgaz talebini karşılamak için mümkün olan her şeyi yapacak" ifadelerini kullandı.

UÇUŞLAR KARŞILIKLI OLARAK ARTIRILACAK

Bununla birlikte törenden önce Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde tarım ürünü sevkiyatının artırılması konusunu ele aldıklarını belirten Putin, "Erdoğan’ın, Rus tahılından elde edilen unun gereksinim duyan ülkelere karşılıksız bir biçimde gönderilmesini içeren girişimi üstünde çalışıyoruz" dedi.

Depremin ardından Türkiye’deki yeniden inşa çalışmaları konusunda materyal yardımı yapmaya hazır olduklarını da hatırlatan Putin, uçuşların karşılıklı olarak artırılması konusunda anlaştıklarını duyurdu. (HABER MERKEZİ, Sputnik)

Öne Çıkanlar