Erdoğan'ın KKTC ziyaretinde basın özgürlüğü ve rötar krizi: Deneyimli gazeteci salondan çıkarıldı, uçaklar Ercan'a inemedi

Erdoğan'ın KKTC ziyaretinde basın özgürlüğü ve rötar krizi: Deneyimli gazeteci salondan çıkarıldı, uçaklar Ercan'a inemedi
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı KKTC ziyareti, adada basın özgürlüğü ve rötar tartışmalarına yol açtı. Yeni Düzen yazarı Serhat İncirli'ye uygulanan 'ambargo' tepki çekti.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün gerçekleştirdiği KKTC ziyaretine basın özgürlüğü tartışmaları ve Ercan Havalimanı'nda yaşanan rötarlar damga vurdu. Yeni Düzen yazarı Serhat İncirli'nin Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın ortak basın toplantısından çıkarılmasına tepki yağıyor. Erdoğan’ın KKTC ziyareti nedeniyle KKTC'nin dünyaya açılan tek noktası Ercan Havalimanı’ndaki uçuşlarda gecikme yaşanması tepki çekti.

GAZETECİ İNCİRLİ NEDEN ÇIKARILDI?

KKTC'nin önde gelen sol eğilimli gazetelerinden Yeni Düzen'in yazarı İncirli, Erdoğan-Tatar görüşmesini izlemek üzere gittiği KKTC Cumhurbaşkanlığı ofisinden, yaklaşık 40 dakika boyunca burada kalmasına izin verilmesine rağmen 'akreditasyonu olmadığı' gerekçesiyle çıkarıldı. Sarı basın kartı ve sürekli basın kartı olduğunu, ayrıca akreditasyon da yaptırdığını vurgulayan İncirli, bu karara tepki gösterdi.

'SİZİN BURADA OLMANIZ YASAK'

İncirli, bugünkü köşesinde bir polisin 40 dakika sonra yanına gelerek üzgün bir şekilde salondan çıkmasını istediğini, talimatın KKTC Cumhurbaşkanlığı Baş Danışman ve Basın Danışmanı Aydın Akkurt'tan geldiğini yazdı: "Yenidüzen Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Meltem Sonay ve Kıbrıs Postası Yazı İşleri Müdürü Canan Onurer ile sohbet ederken, bana kimlik kartı veren kadın polis yanıma geldi...Çok kibar bir şekilde, “Aydın Akkurt bey, ‘kim aldı bu adamı içeri?’ diye sordu... ‘Biz aldık’ dedik... Aydın bey sizin burada olmanızın yasak olduğunu söyledi. Bilmiyorduk. Dışarı çıkmanızı rica edeceğim” dedi..."

'ASIL TALEP TC BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEN GELMİŞ'

İncirli, "Dışarı atılmamı isteyen kişi Aydın Akkurt" derken, "Ama sonradan öğrendim, TC Büyükelçiliği’nin hiç tanımadığım basın müşaviri gidip Aydın beye, “niye bu herifi içeri soktunuz?” diye kızmış!" ifadelerini kullandı.

'ACİZ, KABA, ETİK DIŞI'

Kıbrıslı deneyimli gazetecinin salondan çıkarılmasına, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği'nden (KTGB) "Sürekli basın kartı sahibi bir gazeteci, maaşlı Cumhurbaşkanlığı bürokratlarının bir oyuncağı değildir" tepkisi geldi. KTGB, "Sarı basın kartı olmayan, KKTC vatandaşı olmayan, hatta kamuda memur olup gazetecilik mesleğinin arkasına sığınanların izlemesine izin verilirken, İncirli'nin önce izin verilip sonra kapı dışı edilmesi hepimizi derinden üzmüştür. Her türlü etik değeri ayaklar altına alan ve adeta tek adam zihniyeti ile hareket eden sayın Ersin Tatar ve ekibini bu aciz, kaba ve etik dışı davranışından dolayı şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

CTP: KENDİNİ BİLMEZLİK

KKTC'de muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) de, İncirli’nin Cumhurbaşkanlığı binasından dışarıya çıkarılmasına tepki göstererek "Bu tavır açıkça acizlik ve kendini bilmezliktir" dedi.

ERCAN HAVALİMANI'NDA TEPKİ ÇEKEN GECİKMELER

kktc.jpg

Öte yandan, Erdoğan’ın KKTC ziyareti nedeniyle Ercan Havalimanı’ndaki uçuşlarda da gecikmeler yaşandığı, havalimanına inmesine izin verilmeyen bazı uçakların Adana ve Antalya’ya zorunlu iniş yaptığı ileri sürülüyor. Sözcü'den Batuhan Serim'in haberine göre, Erdoğan'ın Lefkoşa'ya iniş yaptığı saatlerde Ercan Havalimanı'ndaki bulunan yolcular, tüm kalkış uçuşların ertelendiğini iddia etti.

'HAVADA TUR ATIP ANTALYA'YA İNİŞ YAPTIK'

Türk Hava Yolları (THY) ile bugün saat 13.20'de Kıbrıs'a uçuşu olduğunu belirten bir yolcu, “Saat 13.20'de havalandık fakat Kıbrıs'a inmedik. Önce 20 dakika boyunca havada dolandık. Sonra pilotumuz açıklama yaptı, sebebini açıklamadan sadece Ercan Havalimanı'na iniş izni verilmediğini ve bu sebepten dolayı havada tur atmaya devam edeceğimizi, gelişmelere bağlı olarak Adana'ya ya da Antalya'ya ineceğimizi söyledi” diye konuştu.

'ERDOĞAN'IN GEZİSİ SEBEBİYLE HAVA SAHASI KAPATILMIŞ'

Uçağın saat 16.30 sularında Antalya'ya iniş yaptığını dile getiren yolcu, “Antalya'ya inip oranın transferini aradığımızda transferi yapacak olan arkadaş durumdan haberdar olduğunu söyledi. Ercan Havalimanı'ndan verilen bilgiye göre; Erdoğan'ın gezisi sebebiyle hava sahasının kapatılmış, hiçbir uçuşun inişine ya da kalkışına izin verilmiyormuş ve bütün uçuşlar Adana ya da Antalya'ya yönlendiriliyormuş” dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar