Erdoğan'ın 'sürtük' sözü kavga çıkarmıştı: Öğretmene küfür eden müdüre ceza çıkmadı

Erdoğan'ın 'sürtük' sözü kavga çıkarmıştı: Öğretmene küfür eden müdüre ceza çıkmadı
Yayınlanma:
A+ A-
Mersin 13. Asliye Ceza Mahkemesi, milli eğitim bürokratı M.S.'nin öğretmen B.A.'ya okul bahçesinde küfür etmesini hakaret saymadı. M.S. ve B.A.'ya darp suçundan adli para cezası verildi.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis'te AKP grup toplantısında 1 Haziran 2022'de Gezi eylemlerine katılanlara 'sürtük' demesi İçel Anadolu Lisesi'nde öğretmenler odasında konuşuldu. Hülya Koçyiğit’in oynadığı 'Sürtük' adlı film de öğretmenler arasında esprilere konu oldu. Din Kültürü öğretmeni N.S. kendisine laf atıldığını ileri sürerek tepki gösterdi. N.S., Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde şube müdürü olan eşi M.S.’yi arayarak kendisine hakaret edildiğini ileri sürdü.

ŞUBE MÜDÜRÜ ÖĞRETMENE SALDIRDI, KÜFÜR ETTİ

Bunun üzerine okula gelen M.S., eşine hakaret etmekle suçladığı öğretmen B.A’.ya okul bahçesinde yumruk attı. Öğretmen B.A da müdür M.S.'ye tekmeyle karşılık verdi. Diğer öğretmenlerin araya girmesiyle uzaklaştırılan M.S., "Bu adam buradan gidecek. Buradan gidecek o... ç..." diye bağırarak küfür etti. M.S.'nin ettiği küfür öğrenciler ve öğretmenler tarafından duyuldu, ayrıca cep telefonu kamerasıyla da kayıt altına alındı.

KADEME DURDURMA CEZASI VERİLDİ, AÇIĞA ALINDI

Kavganın ardından Milli Eğitim müfettişleri M.S.’ye bir yıl kademe durdurma cezası verdi ve açığa aldı. M.S. daha sonra bir okulda öğretmen olarak görevlendirildi. Öğretmen B.A. da başka bir okula atandı. M.S. ile B.A. hakkında kamu davası açıldı. Her iki ismin de sanık olduğu davada karar çıktı.

KÜFÜR 'HAKSIZ FİİLE TEPKİ' SAYILDI

Mersin 13. Asliye Ceza Mahkemesi darp suçundan M.S.'ye 1100, B.A.'ya ise 1500 TL para cezası verdi ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına hükmetti. Mahkeme, olay tarihinde Mezitli Milli Eğitim Müdürlüğü'nde şube müdürü olan M.S’nin, okul bahçesinde, öğrencilerin ve öğretmenlerin duyacağı şekilde öğretmen B.A’ya küfür etmesini 'haksız bir fiile tepki' yorumladı ve hakaret suçundan cezaya yer olmadığına hükmetti.

Öne Çıkanlar