Erkan Baş: Daha fazla kar için için insan hayatının hiçe sayıldığı bir sistem kurulmuş

Yayınlanma:
A+ A-
TİP lideri Erkan Baş, Bartın'da madencileri ziyaret etti. Baş, Artı TV canlı yayınında, "Daha fazla para kazanabilmek için, daha fazla kar edebilmek için için insan hayatının hiçe sayıldığı bir sistem kurulmuş durumda" dedi.

Artı Gerçek - TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Bartın Amasra'da maden faciası yaşanan bölgeyi ziyaret etti. Baş, Artı TV'de katıldığı canlı yayında şunları söyledi:

"Doğrudan iktidarın sorumluluğunda bir cinayetle karşı karşıyayız. Mesele sadece bir kaza, bir iş kazası, önlenemeyecek bir felaket diye bakmıyoruz. Daha önce Soma'da, Ermenek'te örneklerini gördüğümüz üzere, aslında daha fazla para kazanabilmek için, daha fazla kar edebilmek için için insan hayatının hiçe sayıldığı bir sistem kurulmuş durumda ve sabahtan bu yana burada madenci arkadaşlar, bölgedeki insanlar, devlet görevlileri dışında kiminle konuşursanız hep aynı bilgileri veriyorlar. Örneğin işçi sayısında ciddi bir azalmaya gidildiği, bunun sonucu olarak kişi başına düşen iş miktarının çok arttığı..."

"Devlet olanaklarını kazalar yaşanmadan harekete geçirsin. Bu kadar basit. Siz işçilerin örgütlenme özgürlüğünü engellerseniz, en ağır koşullarda çalışmak zorunda bırakırsanız ve bunun üstüne denetimleri yapmazsanız, yaptığınız denetimlerde ortaya çıkan bariz eksikleri telafi etmezseniz maalesef bunları yaşıyoruz. Anlaşıldığı kadarıyla iktidardan hesap sormak dışında bir derdimiz yok. Yapılması gereken, işçi kardeşlerimiz örgütlenecek. Sesimin ulaştığı tüm yurttaşlara sesleniyorum. Bu cinayetlerde bizlerin de sorumluluğu var. Somalı maden işçilerinin ailelerine daha fazla sahip çıksaydık. Avukatların uyduruk gerekçelerle hapse atılmasına daha yüksek ses çıkarsaydık bu katliamları engelleyebilirdik."

Öne Çıkanlar