Ermeni Kilisesi otopark olarak kullanılıyordu: Diyarbakır Koruma Bölge Kurulu kararıyla mühürlendi

Ermeni Kilisesi otopark olarak kullanılıyordu: Diyarbakır Koruma Bölge Kurulu kararıyla mühürlendi
Elazığ'da Ermeni Protestan Kilisesi'nin otopark olarak kullanılmasına Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu 'dur' dedi. Otopark, Elazığ Belediyesi tarafından mühürlendi.

Evren DEMİRDAŞ


ELAZIĞ - Elazığ'da 19'uncu yüzyılda inşa edilen Ermeni Protestan Kilisesi, 1915'teki Ermeni Soykırımı'nın ardından cemaatini kaybetti ve kaderine terk edildi. Uzun süre Arpacı un fabrikası olarak kullanılan kilise, 1973'te Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 'Tarihi Süryani Kilisesi' olarak tescillendi. Ancak pazar yeri ve hayvan pazarı olarak kullanılmaya devam etti.

OTOPARK OLARAK KULLANILMASI KANUNA AYKIRI

Mülkiyeti Süleyman Türker'e ait olan kilise son yıllarda otopark olarak kullanılıyordu. Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, kilisenin otopark olarak kullanılmasının 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında suç teşkil ettiğini vurgulayarak işletme ruhsatı varsa iptal edilmesine ve tescilli taşınmazın otopark olarak kullanılmasıyla ilgili suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Elazığ Belediyesi de karar üzerine kilisedeki otoparkı mühürledi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından alınan kararda şöyle denildi:

"Elazığ ili, merkez Rizaiye Mahallesinde bulunan, herhangi bir SİT alanında kalmayan, tapuda 40 pafta, 233 ada, 2 nolu parselde kayıtlı, mülkiyeti Süleyman Türker’e ait I Grup Yapı olarak tescilli Süryani Kilisesi'ne (Arpacı Un Fabrikası) yönelik Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 18 Haziran 2018 gün ve 5756 sayılı taşınmazın bahçesinin otopark olarak kullanılmasına ilişkin kararın gereğinin yerine getirilmediği, taşınmazın bahçesinin ve iç mekanın otopark olarak kullanılmaya devam edildiği anlaşıldığından, tescilli parselin otopark olarak kullanıma ilişkin herhangi bir işletme ruhsatı varsa iptaline, tescilli taşınmazın otopark olarak kullanılması 2863 sayılı kanunun 9. maddesi doğrultusunda suç teşkil ettiğinden, yapan ve yaptıranlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına, söz konusu taşınmazın otopark olarak kullanılması ile ilgili açılan bir soruşturma dosyası var ise bilgi ve belgelerin aynı dosyaya delil olarak sunulmasına..."

Öne Çıkanlar