Ermeni Soykırımı'nın 109'uncu yıldönümü: 'Bir uygarlık binlerce yıllık anayurdundan silindi'

Ermeni Soykırımı'nın 109'uncu yıldönümü: 'Bir uygarlık binlerce yıllık anayurdundan silindi'
İHD Adana Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Ermeni Soykırımı’nın 109’uncu yıldönümünde basın açıklaması yaptı. İHD Şube Başkanı Yakup Ataş, "Bir uygarlık binlerce yıllık anayurdundan tüm izleriyle birlikte silinip yok edildi" dedi.

ADANA - Ermeni Soykırımı'nın 109'uncu yıldönümünde İnsan Hakları Derneği (İHD)Adana Şubesi'nde düzenlenen açıklama İHD yöneticileri, DEM Parti Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya, DEM Parti ve HDP Adana il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı.

'BİR UYGARLIĞIN TÜM İZLERİ SİLİNDİ'

İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş, 1915'te Ermenilerin sadece canlarına kast edilmediğini, mallarına, mülklerine, paralarına, hatıralarına ve tarihlerine el konulduğunu söyledi. Ataş, "Bir uygarlık binlerce yıllık anayurdundan tüm izleriyle birlikte silinip yok edildi. Bu süreçte Kuzey Mezopotamya’nın en eski halklarından Süryaniler, Pontus ve Küçük Asya Rumları da soykırıma uğratıldı" diye konuştu.

SOYKIRIM ANMASINA TCK 301'DEN CEZA

Ermeni Soykırımı'nın yıldönümünde 2021'e yaptıkları açıklamaya katılanlara geçtiğimiz ay Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesindeki 'Türk Milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama' suçundan ceza verildiğini hatırlatan Ataş, "İnsan Hakları Derneği Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon üyeleri Eren Keskin ve Güllistan Yarkın aynı madde nedeniyle yargılanmaktalar. Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon olarak 2021 tarihinde yaptığımız soykırım anma açıklamamız, cezalandırılmak isteniyor" dedi.

'ERMENİLER VARLIKLARINI KANITLAMAK ZORUNDA BIRAKILDI'

Yüzleşme çağrısı yapan Ataş, "İnkâr o kadar başarılı oldu ki bugün Ermeniler kendi memleketlerinde soykırıma uğradıklarını anlatmak bir yana binlerce yıllık varlıklarını bile kanıtlamak zorunda bırakıldılar. Türkiyeli Ermeniler bu inkâr ikliminde, inkârın hayatın her alanındaki taşıyıcıları ve sözcüleri ile birlikte yaşamak zorundayken dünyanın dört bir yanındaki Ermeniler de ata topraklarından uzaklarda sürekli aile büyüklerinin anılarının incitilmesine katlanmak zorunda kalıyorlar" diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar