Erzurum'da bir TOKİ krizi daha: 'Parasını verelim evden vazgeç'

Erzurum'da bir TOKİ krizi daha: 'Parasını verelim evden vazgeç'
Erzurum'un Aziziye ilçesine bağlı Gezköy’de konutları zamanında teslim etmeyen TOKİ, yeni bir mağduriyete daha yol açtı. TOKİ, hak sahiplerinden belli bir ücret karşılığında evlerinden vazgeçmelerini istedi.

Emrullah Bayrak


ERZURUM - Erzurum’un Yakutiye ilçesi Dağ Mahallesi sakinleri 2014 yılında kentsel dönüşüm kapsamında evlerini boşalttı. Üç yıl önce yapımına başlanan konutların inşaatları iki ay önce bitti. Fakat bir yıl önce anlaşmaları yenileyen TOKİ hak sahiplerine daha önce verdiği sözlerden vazgeçti.

200 bin TL'nin altında ödeme yapan hak sahiplerine paralarının ödenmesi, 200 ila 400 bin TL arasında ödeme yapanlara 2+1, 400 bin TL ve üstünde ödeme yapanlar ise 3+1 ev verilmesine karar verildi.

Hak sahipleri bu uygulamaya tepki gösterdi. Yapımı tamamlanan 464 konutun curling sahasında bir araya gelen hak sahipleri TOKİ yetkilileri seslenen mağdurlar, bir an önce evlerinin teslim edilmesini istedi.

'170 BİN TL'Yİ AL GİT'

Altı yıldır kirada oturduğunu söyleyen Hasan Koyuncu, "Bundan önce bizden gelip evlerimizin kentsel dönüşüme gireceği bilgisini verdiler. Tüm mahalle ile konuşuldu. Bana 3+1 ev vereceklerdi. İnşaat bitmeye yakın bizi çağırdılar. 'Yeniden anlaşalım' dediler. Bu sefer bana 2+1 ev verildi. Benim gibi birçok komşumuz ile bu tarz sorunlar yaşandı. Şimdi ise bana 2+1'i de vermiyorlar. Gel 170 bin TL'ni al git diyorlar" dedi.

'BU MAĞDURİYET GİDERİLSİN'

Mağdurlardan Kadir Altay da "Bize dediler ki 'Çıkın, ev yapıp vereceğiz'. Devletimize güvendik. Evler yapıldı. Şimdi iki ev hakkı olanın hakkı bire düştü. Bir ev hakkı olana 'Paranı al git' dendi. 3+1 isteyene '2+1 alabilirsin' dendi. Bir sürü sorun çıktı. Evler boşta duruyor, kimse oturmuyor. Lütfen bu mağduriyetler giderilsin" diye konuştu.

'KIŞ GELİYOR, NE YAPACAĞIZ?'

Bir başka mağdur ise şunları söyledi: "Belediye başkanı bize 'Evlerinizden çıkmayın, satmayın' dedi. Biz de ona inandık. Ön anlaşmada 3+1 ev sözü verdiler. Şimdi ise 2+1 ev veriyorlar. Bazı arkadaşlarımıza hiç ev vermiyorlar. Mağdur olduk. Kış geliyor, ne yapacağız?"

'170 BİN TL'YE ÇADIR BİLE ALAMAZSIN'

Başka bir Erzurumlu ise "130 metrekare eve 170 bin TL fiyat biçiyor. Diyor ki 'Bu evde oturmayacaksın, sana 170 bin TL vereceğim bu evden gideceksin'. Belediye ve valiliğin bir çözüm bulmasını istiyoruz. TOKİ yönetimi bu halkı resmen yağmalıyor. 170 bin TL'ye şu an bir çadır bile alamazsın. Mağduruz, evimizi istiyoruz. Üç çocuğumla sokakta mı oturayım?" diye konuştu. (Artı Gerçek)

Öne Çıkanlar