Eşi ve kayınbiraderinin mezarını ziyaret etti, soruşturmalık oldu

Eşi ve kayınbiraderinin mezarını ziyaret etti, soruşturmalık oldu
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 00:06
A+ A-
HDP ve DBP’li eşbaşkanlar İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne çağrılarak, ifadeleri alındı.

Cizre’de, sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen eşi Orhan Tunç ve kayınbiraderi Mehmet Tunç'un mezarlarını ziyaret eden HDP İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç hakkında "suçu ve suçluyu övmekten" soruşturma başlatıldı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 3 Haziran’da Ramazan Bayramı öncesi mezarlığı ziyaret eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç ve Demokratik Bölgeler Partisi (HDP) İlçe Eşbaşkanı Selahattin Kolanç'ın da aralarında bulunduğu yönetici ve üyeler hakkında soruşturma başlatıldı. "Suçu ve suçluyu övmek" iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında HDP ve DBP’li eşbaşkanlar İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne çağrılarak, ifadeleri alındı.

Güvenlik Büro Amirliği'nde alınan ifadelerde fotoğraflarda yer alan, her iki siyasi partiden bazı kişilerin teşhisi istenip mezarlık ziyaretinin ne amaçla yapıldığına dair sorular yöneltildi.

TUNÇ: MEZARLIK ZİYARETİNE DAHİ TAHAMMÜL YOK

Konuya dair bilgi veren HDP İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, mezarını ziyaret ettiği kişiler arasında 2015 ile 2016 yılları arasında kentte ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen eşi Orhan ve kayınbiraderi Mehmet Tunç'un da bulunduğunu ifade etti.

Kaybettikleri yakınlarını o dönem istedikleri şekilde defnetmelerine dahi izin verilmediğini hatırlatan Tunç, "Dini ve insani görevlerimizi yerine getirmemize hep engel oldular. Halkımızın en önemli geleneklerinden biri olan bayram öncesi ziyaretlere dahi tahammül etmiyorlar. Bu durum halkın değer ve geleneklerine karşı ne kadar düşmanca yaklaşıldığının göstergesi" dedi.

Siyasetçi ve halkın temsilcisi olarak mezarlık ziyaretinde bulunduğunu belirten Tunç, haklarında açılan soruşturmaya "Gittiğime pişman değilim. Yine gideceğim. Artık Cizre'de kendi mezarlıklarını ziyaret etmek de bir soruşma konusu. Bu bir psikolojik baskıdır" sözleriyle tepki gösterdi. (MA)
 

Öne Çıkanlar