Eski AKP’li milletvekili Şengül'ün eşinin şirketine zeytinliğe sondaj izni

Eski AKP’li milletvekili Şengül'ün eşinin şirketine zeytinliğe sondaj izni
Yayınlanma:
A+ A-
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, AKP'li eski vekil ve il başkanı Aydın Şengül’ün eşi Nur Şengül’ün yönetim kurulu başkanı olduğu şirketin, Foça’da zeytinlik arazisinde termal turizm amaçlı jeotermal kaynak arama faaliyetine izin verdi.

İZMİR - Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, eski AKP İzmir İl Başkanı ve 24’üncü Dönem Milletvekili Aydın Şengül’ün eşi Nur Şengül’ün yönetim kurulu başkanı olduğu Miray Madencilik Mühendislik Şirketi’nin İzmir'in Foça ilçesinde jeotermal kaynak arama başvurusu ile ilgili kararını açıkladı. Bakanlık, şirketin başvurusu üzerine 'ÇED gerekli değildir' kararı verdiğini duyurdu.

TERMAL TURİZMDE KULLANILACAK

Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre, Miray Madencilik Mühendislik İnşaat Şirketi, İzmir Valiliği tarafından verilen Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Arama Ruhsat sahası içerisinde iki adet sondaj yapacak. Sondaj sonucu çıkarılan kaynak şirketin termal turizm amacıyla yapacağı tesiste kullanılacak.

whatsapp-image-2023-11-10-at-11-38-15-1.jpeg

ZEYTİNLİK VE MERA ALANI

Foça’nın Fevzipaşa Mahallesi kalan sondaj sahası ise 100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planında 'Çayır-Mera' ve 'Askeri yasak bölge' içinde kalıyor. yer alıyor. Yine Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kayıtlarına göre her iki parsel 'zeytinlik' olarak kayıtlı.

KANUN NE DİYOR?

Zeytinciliğin Islahı Ve Yabanilerinin Aşılatırılması Hakkında Kanun'un 20. maddesine göre, zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez.

whatsapp-image-2023-11-10-at-11-38-14.jpeg

ŞİRKET KİME AİT?

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre şirketin ortakları arasında Nur Şengül ve Muharrem Cansızoğlu yer alıyor. Aynı zamanda şirketin yönetim kurulu başkanı olan Nur Şengül’ün eşi Aydın Şengül, eski AKP İzmir İl Başkanı ve 24’üncü Dönem Milletvekili. (Artı Gerçek)

Öne Çıkanlar