Eski danışmanından Erdoğan'a mektup: Etrafınızı saran ve 'hukukçu' geçinen çakallar yüzünden...

Eski danışmanından Erdoğan'a mektup: Etrafınızı saran ve 'hukukçu' geçinen çakallar yüzünden...
Yayınlanma:
A+ A-
Geçmişte Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Özgenç, Yargıtay kararı nedeniyle Erdoğan'a seslendi ve danışmanlarını 'hukukçu geçinen çakallar' olarak nitelendirdi: "sizi Anayasanın Cumhurbaşkanına yüklediği görevi yerine getirmeye davet ediyorum."

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen ve 2005 yılında kabul edilen yeni Türk Ceza Yasası’nın hazırlayıcılarından ceza hukukçusu Prof. İzzet Özgenç, Yargıtay kararı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi.

Özgenç, "Hukuki danışmanlık çalışmaları çerçevesindeki yönlendirmeleri dolayısıyla mahcubiyetini gerektiren bir durumun olmadığı ortaya çıkmış bir kişi olarak, etrafınızı saran veya çevrenizde tuttuğunuz 'hukukçu' geçinen çakallar yüzünden, somut hukuki sorunlarla ilgili düşüncelerimi size zamanında arz etme ve yönlendirme kabiliyetim ortadan kalkmıştır" dedi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, tutuklu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında 'seçilme hakkı' ve 'kişi hürriyeti ve güvenliği' haklarının ihlal edildiği yönündeki karar verdiği Anayasa Mahkemesi (AYM) üyelerine suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili 'yargıda darbe' krizi yaşanıyor.

Hukukçular ve muhalif siyasetçilerin yanı sıra AKP’li çok sayıda isim de Yargıtay’ın kararını eleştirmiş, hatta AKP’nin ağır toplarından Hüseyin Çelik, “kendi militan yargımızı oluşturduk” diyerek özeleştiri vermişti.

ESKİ DANIŞMANINDAN ERDOĞAN'A MEKTUP

Son olarak, Erdoğan'ın geçmişte hukuk danışmanlığını da yapan Prof. İzzet Özgenç, Saray danışmanlarını "hukukçu geçinen çakallar" olarak nitelendirerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'yargı krizi' hakkında mektup yazdı. Bir dönem Erdoğan'ın hukuk danışmanlığını da yürüten Özgenç, mektubu sosyal medya platformu X üzerinden paylaştı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından verilen 'hak ihlali' ve yeniden yargılama kararına "uyulmamasına" dair karar hakkında "sizlerin de bilgisi dahilinde verilmiştir" denilen mektupta "Etrafınızı saran veya çevrenizde tuttuğunuz 'hukukçu' geçinen çakallar yüzünden, somut hukuki sorunlarla ilgili düşüncelerimi size zamanında arz etme ve yönlendirme kabiliyetim ortadan kalkmıştır" ifadeleri kullanıldı.

kapak-202757.jpg

Prof. İzzet Özgenç

'YARGITAY BAŞKANLIĞI POSTUNDA OTURAN KİŞİNİN YANI SIRA, SİZLERİN DE BİLGİSİ DAHİLİNDE VERİLDİ'

Özgenç'in mektubu şu şekilde:

"Sayın Cumhurbaşkanım, Değerli Ağabeyim, Bu mektubu size, resmi bir sıfat taşımadan ve resmi bir statüye sahip olmadan uzun yıllar Hukuk alanında danışmanlığınızı yapan bir kişi olarak kaleme alıyorum. Anlaşılan o ki, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen muayyen bir olayla ilgili 'hak ihlali' ve yeniden yargılama kararına "uyulmamasına" dair karar, Yargıtay Başkanlığı postunda oturan kişinin yanı sıra, sizlerin de bilgisi dahilinde verilmiştir.

'BU DURUMU BİR EKSİKLİK OLARAK TELAKKİ ETMİYORUM'

Hukuki danışmanlık çalışmaları çerçevesindeki yönlendirmeleri dolayısıyla mahcubiyetini gerektiren bir durumun olmadığı ortaya çıkmış bir kişi olarak, etrafınızı saran veya çevrenizde tuttuğunuz 'hukukçu' geçinen çakallar yüzünden, somut hukuki sorunlarla ilgili düşüncelerimi size zamanında arz etme ve yönlendirme kabiliyetim ortadan kalkmıştır. Bu durumu, şahsım için bir eksiklik olarak telakki etmiyorum.

'SİZİ ANAYASANIN CUMHURBAŞKANINA YÜKLEDİĞİ GÖREVİ YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİYORUM'

Ancak, Hukuka geri dönülmesi dışında hiçbir beklentisi olmayan bir kardeşiniz olarak, bir üyesi olduğum toplumumuzun Hukuk alanındaki geleceğiyle ilgili endişelerim dolayısıyla, sizi Anayasanın Cumhurbaşkanına yüklediği “Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını temin etme” görevini yerine getirmeye davet ediyorum. Selam, saygı ve sağlık dileklerimle." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar