Eski HDP PM üyesine 10 ay hapis

Eski HDP PM üyesine 10 ay hapis
Yayınlanma:
A+ A-
İddia makamının talebini kabul eden mahkeme, Akkaya'ya 10 ay hapis cezası vererek, hükmün infazını geriye bıraktı.

Eski HDP PM Üyesi Nihat Akkaya'ya 2019 Newroz'unda yaptığı konuşma nedeniyle 10 ay hapis cezası verildi. Ceza ertelendi. 
 
Antalya'da 2019 Newroz kutlamasında yaptığı konuşma ve "Sayın Abdullah Öcalan" ifadesini kullandığı için "örgüt propagandası yaptığı" gerekçesi ile eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Nihat Akkaya hakkında açılan davanın karar duruşması görüldü. Antalya 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Akkaya ve avukatı hazır bulundu. 
 
Kimlik tespitinin ardından savunma yapan Akkaya, yaptığı konuşmanın 2019 Newroz kutlaması sırasında bir seçim konuşması olduğunu belirterek, beraatini talep etti. 
 
Akkaya'nın avukatı da müvekkilinin suç işlemediğini, yaptığı konuşmanın Yargıtay ve birçok yerel mahkemenin suç olmadığı yönünde verdiği kararlara dikkati çekerek, müvekkilinin beraatını istedi. 
 
10  AY HAPİS 
 
İddia makamı esasa ilişkin verdiği mütalaasında Akkaya'nı "örgüt propagandası" suçunu işlediğini ileri sürerek, cezalandırılmasını talep etti.  İddia makamının talebini kabul eden mahkeme, Akkaya'ya 10 ay hapis cezası vererek, hükmün infazını geriye bıraktı.
 

Öne Çıkanlar