Eskişehir'de Mahsa Amini eylemine katılan kadınlar ifadeye çağrıldı

Eskişehir'de Mahsa Amini eylemine katılan kadınlar ifadeye çağrıldı
Yayınlanma:
A+ A-
İran'da ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini için tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de destek eylemleri yapıldı. Eskişehir'deki eyleme katılan kadınlar ifadeye çağrıldı.

Eskişehir’de  İran'da ahlak polisi tarafından 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin öldürülmesini protesto eden kadınlar ifadeye çağrıldı. Eyleme katılan avukat Pınar Çelik "Bir de eylemi cuma günü yaptık, pazartesi hemen ifadeye çağrıldık. Bu da konu kadınlar olunca savcılığın nasıl hızlı davrandığını gösteriyor" dedi.

Eskişehir’de 22 Eylül’de, Kadın Savunma Ağı’nın çağrısıyla kadınlar Ulus Anıtı önünde bir araya gelerek İran'da ahlak polisi tarafından 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin öldürülmesi protesto etti.

Sözcü Gazetesi'nden Fırat Fıstık'ın haberine göre, Amini’yi anma amacıyla siyah bez yakan kadınlardan ikisi bugün polis tarafından aranarak ifadeye çağrıldı. Kadınlara yöneltilen suçlama ise ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’.

'HERKES KADINLARIN MÜCADELESİNE DESTEK VERİYOR'

İfadeye çağrılan kadınlardan avukat Pınar Çelik, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Siyah bez anmayı ifade eder. Eylemimize benzer eylemled6r tüm dünyada yapıldı. Hiçbir sorun çıkmadı. Kaldı ki bizim eylemimize İranlı kadınlar dahi katıldı, bize teşekkür ettiler.

Bizim, halkın bir kesimini aşağılama gibi bir durumumuz asla olamaz. Mümkün değil. Herkesin Amini ve kadınların mücadelesine destek verdiğini düşünüyorum.

Öne Çıkanlar