ESM’den promosyon tepkisi: Emekçileri görmezden gelemezsiniz

ESM’den promosyon tepkisi: Emekçileri görmezden gelemezsiniz
Yayınlanma:
A+ A-
ESM Diyarbakır Şubesi, DSİ 10. Bölge Müdürlüğü’nün İş Bankası ile yaptığı banka promosyon ihalesine tepki gösterdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Diyarbakır Şubesi, Devlet Su İşleri (DSİ) 10. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen banka promosyon ihalesine ilişkin açıklama yaptı. Metropol Kavşağı’nda bulunan İş Bankası önünde yapılan açıklamada konuşan ESM Diyarbakır Şubesi Başkanı Sefer Tuğrul, "Bankalar kazanırken, emekçiler kaybediyor. Promosyonlar yenilensin" diye belirtti.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Türkiye’de son yıllarda artan enflasyon oranıyla işçi ve emekçilerin alım gücünün düştüğünü vurgulayan Tuğrul, "Haziran 2021 öncesi birçok ilde 3-5 yıllığına imzalanan banka promosyon sözleşmeleri ile emekçilerin eline 3-5 bin TL arası ek bir gelir geçmişti. Ancak yeni dönemde yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu rakam 25-30 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Enflasyonla faiz arasında açılan makas, bankaları karlılık rekoruna doğru koştururken, işçi ve emekçiler aldıkları ücretlerle ‘ayı nasıl çıkarabilirim’ diye kuruş hesabı yapıyor" dedi.

‘İŞ BANKASI’NIN UZLAŞMAZ TUTUMUNU KINIYORUZ’

Tuğrul, işçi ve emekçi ücretleri üzerinden bankaların elde ettiği kardan paylarını istediklerinin altını çizerek, promosyonların güncellenmesini istedi. Tuğrul, şöyle devam etti:

"Buradan İş Bankası yetkililerine sesleniyoruz. Bin 350 emekçinin haklı, meşru talebini görmezden gelemezsiniz. DSİ 10. Bölge Müdürlüğü ile yaptığınız promosyon ihalesinin derhal revize edilmesini veya karşılıklı anlaşarak çözüm üretilmesini istiyoruz. Diğer bankalar bu konuda esnek davranırken İş Bankası’nın uzlaşmaz tutumunu kınıyoruz. Uzlaşmaz tavrınız sürdürülürse tüketimden gelen gücümüzü kullanarak kredi kartı, ek hesap, otomatik talimatın iptali ve maaşlarımızı başka bankalara aktararak, boykot edeceğimizin bilinmesini istiyoruz."

Öne Çıkanlar