Ezgi Alya Yiğit davası 20 Mayıs'a ertelendi: 'Görüntüler saklanıyor'

Ezgi Alya Yiğit davası 20 Mayıs'a ertelendi: 'Görüntüler saklanıyor'
AKP'li Nizip Belediye Başkanı Sarı'nın yeğeni O.S.'nin ehliyetsiz olarak kullandığı araçla çarparak ölümüne neden olduğu Ezgi Alya Yiğit davası 20 Mayıs'a ertelendi. Yaralanan Toprak, ilerlerken O.S.’nin süratle gelip kendilerine çarptığını söyledi.

Sinan ŞAHİN


ANTEP - Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı'nın oğlu, AKP’li Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı'nın da yeğeni O.S.'nin ehliyetsiz olarak kullandığı otomobile çarparak 17 yaşındaki Ezgi Alya Yiğit'in ölümüne, aynı yaştaki Şimal Toprak'ın da yaranmasına neden olduğu kazayla ilgili görülen davanın sekizinci duruşması Antep 3. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık O.S. katılmazken, Ezgi Alya Yiğit'in ailesi ile taraf avukatları hazır bulundu.

'YOLUN KENARINDAYDIK, SÜRATLE GELİP BİZE ÇARPTI'

Duruşmada kazada yaralı olarak kurtulan Şimal Toprak, tanık olarak dinlendi. Toprak, arkadaşı Ezgi Alya Yiğit'in asli kusurlu sayıldı bilirkişi raporlarının ve O.S'nin ifadesinin aksine, kaza anında yolun ortasında olmadıklarını, scooter ile yolun kenarında ilerlerken O.S.’nin süratle gelip arkadan kendilerine çarptığını söyledi.

DURUŞMA 20 MAYIS’A ERTELENDİ

Toprak'ın ifadesinin ardından Yiğit ailesinin avukatı Ergin Sözen'in talebi üzerine Şimal Toprak'ın ifadesinde kullandığı 'arkadan çarptı’ beyanı tutanağa eklendi.

Mahkeme heyeti, kazaya ilişkin Ankara Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesinden raporun talep ederek duruşmayı 20 Mayıs’a erteledi.

whatsapp-image-2024-02-12-at-14-27-28.jpeg

‘GÖRÜNTÜLER SAKLANIYOR'

Ezgi Alya Yiğit'in ablası Elif Yiğit duruşmanın ardından Artı Gerçek'e konuştu. Elif Yiğit, davanın başından bu yana olay anına ilişkin kamera görüntülerini aradıklarını vurguladı.

Yiğit, "Mobese veya çevredeki işletmelerin güvenlik kamera kayıtları muhakkak vardır ama bu görüntüler saklanıyor. Şimal’in ifadesinde de sanığın kusurlu olduğu anlaşılıyor. Ancak Emniyet Müdürlüğü üzerinden bir baskıyla bu görüntüler elde edilmiyor. Biz olayın ardından insanların çektiği görüntüleri bulmaya çalışıyoruz. Bizim için en önemli olan görüntü bulmak. Görüntü aramaya devam edeceğiz" dedi.

NE OLMUŞTU?

Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı'nın oğlu ve AKP'li Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı'nın yeğeni olan 17 yaşındaki ehliyetsiz sürücü O.S.,12 Nisan 2022'de scootera binen 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Ezgi Alya Yiğit ve Şimal Toprak'a otomobille çarptı. Yiğit öldü, Toprak ise yaralandı. O.S. bir ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

whatsapp-image-2024-02-12-at-14-26-51.jpeg

SANIĞA CEZA İNDİRİMİ İSTENDİ

Antep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede O.S. hakkında 'taksirle ölüm ve yaralanmaya neden olma’ suçlamasıyla iki yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede, O.S.'nin olay tarihinde 18 yaşından küçük olduğu gerekçesiyle cezada üçte bir oranında indirim yapılması talep edildi.

EZGİ ALYA 'ASLİ KUSURLU' SAYILDI

Kaza tespit tutanağında sürücü O.S.'nin kavşak ve yaya geçidinin bulunduğu bölgelerde hızını yavaşlatmadığı için ‘tali’ kusurlu olduğu, ölen Ezgi Alya Yiğit'in ise 'yoldan geçen araca ilk geçiş hakkını vermediği' gerekçesiyle ‘asli’ kusurlu olduğu savunuldu.

Öne Çıkanlar