Ezgi Apartmanı’nda 35 kişi ölmüştü: Kolon kestiği tespit edilen kişilerin 876’şar yıl hapsi istendi

Ezgi Apartmanı’nda 35 kişi ölmüştü: Kolon kestiği tespit edilen  kişilerin 876’şar yıl hapsi istendi
Yayınlanma:
A+ A-
Depremde yıkılan Ezgi Apartmanı ile ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. Kolonun kesildiği tespit edilen ve tutuklamaya yönelik yakalama kararıyla aranan Kervancıoğlu ve Pekel ile tutuklu Ertan Danacı’nın 876 yıl 6’şar aya kadar hapsi istendi.

Artı Gerçek – Maraş’ın Alparslan Türkeş Bulvarı’ndaki Ezgi Apartmanı, 6 Şubat depremimde yıkıldı. Apartman görevlisi Mulla Kenger ile oğlu Mesut Kenger’in sağ olarak kurtulduğu binada 35 kişi öldü. Binanın yıkılmasıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu tarafından başlatılan soruşturma devam ederken, ölenlerin yakınları 6 yıl önce zemin katta bulunan pastanede yapılan tadilat sırasında kolon kesildiğini öne sürdü.

KOLON KESİLDİĞİ TESPİT EDİLDİ

Bunun üzerine soruşturma savcısı tarafından görevlendirilen üç kişilik bilirkişi tarafından yapılan incelemede 40 santimetre çapında kolonun kesildiği tespit edildi.

Bunun üzerine binanın müteahhidi Yakup Aktaş ile pastane işletmecileri Samir Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel gözaltına alındı. Şüpheliler, sorgularında suçlamaları kabul etmezken, sevk edildikleri mahkemece yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında elde edilen tüm delil, belge, fotoğraf ve videolar, binanın yıkılma nedeninin, yıkılmasında kusuru bulunanların ve sonradan yapılan tadilat ve değişikliklerin mevzuata uygun yapılıp yapılmadığının tespiti için Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne gönderildi.

GÖREVLİ KİŞİLER TALİ KUSURLU BULUNDU

Üniversitede yedi kişiden uluşan bilirkişi, incelemelerin sonunda hazırladığı 48 sayfalık raporda statik proje müellifi, yapım sorumlusu müteahhit, fenni mesul, Kervan Pastanesi'nde yapılan izinsiz ve/veya projesiz tadilatlardan sorumlu kişiler asli kusurlu, belediyenin ilgili birimindeki yapı ruhsatlarında proje kontrollerinden sorumlu kişiler, belediyenin yapı kontrol birimi ve yapı kullanma izin belgesi düzenlenmeden önce binayı kontrol etmekle görevli kişiler tali kusurlu bulundu.

İKİ KİŞİ TUTUKLANDI, İKİ KİŞİ HAKKINDA DA YAKALAMA KARARI ÇIKARTILDI

Gelen rapor üzerine asli kusurlu bulunan fenni mesul Mehmet Tekin ile pastanenin iç mekan tasarımcısı Ertan Danacı gözaltına alınıp, tutuklandı. Diğer asli kusurlular pastane işletmecileri Sami Kervancıoğlu ile Mustafa Pekel hakkında ise adreslerinde bulunmayınca mahkeme tarafından tutuklanmaya yönelik yakalama kararı çıkartıldı.

Soruşturma sonunda Cumhuriyet Savcısı pastanenin işletmecileri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel ile pastanenin iç mekan tasarımcısı Ertan Danacı’nın 'olası kastla kasten öldürme ve yaralama' suçlarından 876 yıl 6’şar aya kadar, müteahhit Yakup Aktaş ve tutuklu fenni mesul Mehmet Tekin hakkında ise bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçundan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi.

HER YERDE ARANIYORLAR

11 Eylül’de haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan Sami Kervancıoğlu ile Mustafa Pekel’in yakalanması için çalışmalar devam ediyor.(DHA)

Öne Çıkanlar