FaceApp ile güvenlik güçlerini de dolandıran şahıs paraları harcarken yakalandı: İnanmasalardı

FaceApp ile güvenlik güçlerini de dolandıran şahıs paraları harcarken yakalandı: İnanmasalardı
Dolandırılanlar arasında Afrin’de görev yapan güvenlik güçlerinin de olduğu belirtilirken, şahsın ‘Ne yapayım, onlar da inanmasalardı’ dediği öğrenildi.

Son dönemde sosyal medyada yaygınlaşan ve yüz değiştirme uygulaması "FaceApp" ile oluşturduğu yaşlandırılmış fotoğrafını kullanarak çeşitli ürünlere ilişkin sahte satılık ilanları veren ve bu yöntemle çok sayıda kişiyi dolandıran şahıs, Ankara’da polisin eğlence mekanına düzenlediği operasyonda yakalandı.

Yaklaşık iki yıldan beri 57 ayrı suçtan arandığı belirtilen şahıs, polis rozetlerini gösteren ekiplere "Siz ciddi misiniz?" diyerek karşılık verirken hakkındaki suçlamalara ilişkin "Ne yapayım, onlar inanmasaydı, kimsenin parasını zorla almadım ki" diye savundu.

DOLANDIRDIKLARI ARASINDA POLİS VE ASKER DE VAR

Hürriyet’in AA’dan aktardığı habere göre şahsın, internetten verdiği ilanlarla dolandırdığı kişiler arasında farklı illerde görevli asker ve emniyet personelinin de bulunduğu öğrenildi.

FACEAPP İLE YÜZÜNÜ YAŞLANDIRIP DOLANDIRDI

Ankara Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, yaklaşık iki yıldan bu yana 57 ayrı dolandırıcılık suçundan aranan Uğur E'nin peşine düştü. Facebook ve Instagram hesaplarından çeşitli ürünlere ilişkin sahte satılık ilanları veren Uğur E'nin FaceApp uygulaması ile oluşturduğu yaşlandırılmış fotoğrafını kullandığı, bu sayede ağına düşürdüğü kişilerin güvenini kazandığı belirlendi.

İnternette yayımladığı ilanlarda inşaat malzemeleri ve konteynerler ile asker ve polisler için bot ve silah kılıfı gibi ürünler sattığını belirten ve bu ürünlere ilişkin sahte fotoğraflar kullanan Uğur E'nin farklı illerde görevli birçok asker ve emniyet personelini de dolandırdığı tespit edildi.

AFRİN’DE GÖREV YAPAN GÜVENLİK GÜÇLERİ DE VAR

Aralarında Afrin'de görev yapan güvenlik güçlerinin de bulunduğu birçok kişiden "kapora" ve "ürün bedeli" adı altında banka havalesi ile para alan Uğur E'nin izini kaybettirdiği ortaya çıktı.

EĞLENCE MEKANINDA YAKALANDI 'SİZ CİDDİ MİSİNİZ?' DİYE SORDU

Zanlının, kardeşinin kimlik bilgilerini kullanarak yakalanmaktan kurtulduğunu ve dolandırıcılıktan elde ettiği parayı türkü söylenen bar ve eğlence mekanlarında harcadığını belirleyen ekipler, Uğur E'nin izini buldu. Uğur E'nin türkü dinlemek için eğlence mekanına gittiğini tespit eden ekipler, belirlenen adrese operasyon düzenledi. Zanlı, polis rozetlerini gösteren ekiplere "Siz ciddi misiniz?" diyerek karşılık verdiği öğrenildi.  Şaşkınlık yaşayan Uğur E, hakkındaki suçlamaları öğrenince "Vallahi ben yapmadım, başkasıyla karıştırıyor olmayasınız" dediği aktarıldı.

‘NE YAPAYIM, ONLAR DA İNANMASALARDI’

Gözaltına alınarak emniyete götürülen Uğur E'nin bekçilik yaptığını, ekmeğinin peşinde ve suçsuz olduğunu, aranmasının bulunmadığını söylediği, daha sonra suçunu itiraf ederek, "Ne yapayım onlar inanmasaydı, kimsenin parasını zorla almadım ki" dediği öğrenildi.

Öne Çıkanlar