Fenerbahçe yöneticisinin şirketi için iflas kararı

Fenerbahçe yöneticisinin şirketi için iflas kararı
Yayınlanma:
A+ A-
Fenerbahçe'nin genel sekreteri Burak Çağlan Kızılhan ve ailesine ait taahhüt şirketi için iflas kararı çıktı. İflasına karar verilen AE Arma Elektropanç Elektromekanik Mühendislik A.Ş, dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması arasındaydı.

Dinçer GÖKÇE


Artı Gerçek - Müteahhitlik ve mühendislik alanında 40 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren AE Arma Elektropanç, zaman içinde önemli bir büyüme gösterdi. Elektrik mühendisi Kemal Kızılhan’ın kurduğu şirket, faaliyetlerinin önemli bir bölümünü yurtdışına kaydırdı.

Yurtdışında bir dizi büyük projede yer alan AE Arma Elektropanç, dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması arasında yer alıyordu.

DUBAİ’DEKİ PROJEDE SIKINTI YAŞADI

Ancak şirket bir süre önce Dubai’deki bir projesinde ödemesini zamanında alamayınca mali darboğaza düştü. Mali sıkıntının aşılması için yapılan bazı girişimleri de olumsuz neticelenen şirkete karşı alacaklılar da harekete geçti. AE Arma Elektropanç A.Ş’nin iflasına karar verilmesi de, alacaklı bir firmanın açtığı dava sonrası ortaya çıktı.

ÖNCE İCRA TAKİBİ BAŞLATTI

Artı Gerçek’in ulaştığı belgelere göre, Barbaros Demiralp’e ait 3 milyon TL sermayeli Aday İnşaat Tesisat Ticaret Limited Şti., AE Arma Elektropanç A.Ş’ye karşı icra takibi başlattı. Borçlu şirket avukatları takibe itiraz etti. Bu kez, takibin iptali ve şirketin iflası istemi ile dava açıldı.

İFLASINA KARAR VERİLDİ

İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde açılan davada kritik karar ise 23 Şubat günü saat 15.58 olarak kayıtlara girdi. Mahkeme, anılan gün şirketin iflasına karar verdi. Kararla birlikte şirketin tasfiyesine geçildi. Tasfiye için dosya İstanbul 3. İflas Dairesi’ne gönderildi.

CİTİBANK DA İFLASINI İSTEDİ

AE Arma Elektropanç A.Ş’ye yönelik açılan benzer talepli bir başka davanın duruşması ise 30 Mart'ta görülecek. İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davanın alacaklısı ise Citibank A.Ş.

SAVCIYA RÜŞVET VERMEKLE SUÇLANIYOR

Öte yandan, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Burak Çağlan Kızılhan ile şirket yöneticisi Hasan İnce, tarafı oldukları bir soruşturmada, meslekten atılan savcı Lütfü Kara’ya 60 bin dolar rüşvet verdikleri iddiası ile Yargıtay Beşinci Ceza Dairesi’nde yargılanıyor. Anılan davanın sanıkları arasında, yine meslekten çıkarılan savcı İsmet Bozkurt da yer alıyor.

18 KİŞİYE 'TEFECİLİK' DAVASI

Burak Çağlan Kızılhan, babası Kemal Kızılhan ile şirket yöneticisi Hasan İnce, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan bir başka davada ise şikayetçi konumunda. Anılan davanın sanıkları arasında yer alan Önder Dinç, Hasan Akdeniz, Mahmut Ak, Anıl Akköse, Ayhan Salih Canikli, Kamber Ocaklı ve Aysun Korkmaz Çelebi’nin olduğu 18 kişi, ‘tefecilik’ yapmakla suçlanıyor. Kızılhanlar'ın sanık konumunda şikayetçi oldukları iki davanın da, yaşadıkları mali darboğazı aşmak için finansman arayışındayken ortaya çıkan sorunlar nedeniyle açıldığı anlaşıldı.

Öne Çıkanlar