Ferit Şenyaşar: AKP'li İbrahim Halil Yıldız'ın yargılanması engelleniyor

Ferit Şenyaşar: AKP'li İbrahim Halil Yıldız'ın yargılanması engelleniyor
Emine Şenyaşar ile birlikte adalet mücadelesi veren Yeşil Sol Parti'li Ferit Şenyaşar, davadaki son durumu ve AKP'li Yıldız'ın yeniden AKP MKYK listesinde yer almasını Artı Gerçek'e değerlendirdi.

Rojhat Abi


DİYARBAKIR - Şenyaşar ailesinden Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Celal Şenyaşar ve Adil Şenyaşar'ın 14 Haziran 2018'de eski AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın yakınları ve korumaları tarafından öldürülmesiyle ilgili davaya dün Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Mahkeme heyeti değiştiği için tanık ve sanıkların ifadelerinin yeniden alınmasına karar verildi. Mahkeme başkanı, Şenyaşar ailesinin avukatından sanıkları zorlayacak sorular sormamasını istedi. Dava başa dönerken eski AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız da yeniden AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) listesine girdi.

'YARGI BAĞIMLI AMA ADALET MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK'

Annesi Emine Şenyaşar ile birlikte beş yıldır adalet mücadelesi veren Yeşil Sol Parti Urfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, Artı Gerçek'e konuştu. Şenyaşar, "Mahkeme heyetinin değişmesi sadece ötelemedir. Yeni bir heyet geldi ama bu dava yaklaşık 30 dosyadan oluşuyor. Heyet bu davaya hakim değil. Sadece hastane davasına bakmış ve hastane davasının üzerinden bu yargı süreci ilerliyor. Daha önce de biz defalarca avukatlarımızla araştırdık. 'Bu olay bir bütündür, ikiye bölünemez' dedik, ikiye ayırdılar. İşyeri davasını istinafa gönderdiler, istinaf bozdu ve tekrar geri gönderdi. Bu bağımlı bir yargıdır. Bu bağımlı yargıdan adaletli bir karar çıkacağına inancımız yok ama adalet mücadelemiz devam edecek” dedi.

'HAKİM SORULARA MÜDAHALE ETTİ'

Şenyaşar, dünkü duruşmada yaşananları şöyle anlattı:

"Yargının tarafsız olmadığını da herkes biliyor. Hakim heyeti de yargı bağımsız olmadığı için taraflı bir şekilde davranıyor. Her sorunun sorulmasını istemiyor. Suruç Katliamı duruşmasına katılmıştım. Tanıkları çağırdılar, müşteki avukatlar tarafa soru soruyordu ve hakim sorulara müdahale ediyordu. 'Cevap vermeyebilirsin' gibi yönlendirmelerde bulunuyordu. Bizim duruşmada da aynı şey oldu, müdahale edildi. Bize yapılan katliam hastanede meydana gelmiş ve ilk defa 5 yıl 4 ay sonra ilçe emniyet müdürü gelip tanık olarak ifade verdi. Ki bize göre ilçe emniyet müdürü sanıktır zira ciddi ihmaller söz konusu. Eğer ihmal olmasaydı hastanenin kamera kayıtları çalınmazdı. İlçe emniyet müdürü de katliam yapan aile ile işbirliği içerisinde olduğunu itiraf etti. Olaydan önce ve sonra da yakın bir şekilde görüştüğünü ifade etti."

'YARGILANMASI ENGELLENİYOR'

Eski AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldızı'n yeniden AKP MYK listesine alınmasını da yorumlayan Şenyaşar, " Bizim milletvekilimiz katliam da yapsa, insanlık suçu da işlese yargılamasını engelliyoruz anlamına gelir. O milletvekili de iki dönem Meclis'teydi ve iki dönem boyunca tek bir konuşması yok. Yaptığı tek şey sağa sola saldırmaktı. Muhalefete saldırarak gündeme gelmişti. Tüm bunlara rağmen tekrar MKYK listelerinde yer alıyor. Bundan çıkarımımız ise milletvekilinin yargılanmasını engellemeye çalışıyorlar. Biz de mücadeleye devam edeceğiz. Katliamın azmettiricisi ve planlayıcısının İbrahim Halil Yıldız olduğunu tespit etmişiz. Her şekilde bu davanın peşinde olacağız" diye konuştu. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar