Fikri Sağlar'dan Gare harekâtı yorumu: Bir suçlu gerekiyorsa o, devleti yönetenlerdir

Fikri Sağlar'dan Gare harekâtı yorumu: Bir suçlu gerekiyorsa o, devleti yönetenlerdir
Artı TV'de yayınlanan Çetele programında TSK'nin Gare harekâtı ele alındı.

ARTI GERÇEK- Nesrin Nas, Erdoğan Aydın, Ahmet Faruk Ünsal, Fikri Sağlar ile Çetele programında TSK'nin Gare harekâtı konuşuldu. 

ARTI TV'de ekrana gelen programda Fikri Sağlar, Gare harekâtı ile ilgili iktidara eleştirilerde bulundu. "AKP Genel Başkanı şehit kanı üzerinden siyaset yapmaya devam ediyor" diyen Sağlar, "5-6 yıl önce rehin tutulmuş olan kamu görevlilerini bugüne kadar kurtarmayan bir anlayışın egemen olması mümkün değildir. Bu bir devlet ayıbıdır. Bu ayıbı kapatmak için de işi başka yerlere dağıtarak bunun altından kalkacaklarını sanıyorlar. Bir suçlu gerekiyorsa o suçlu devleti yönetenlerdir. Bundan kaçamazsınız" şeklinde konuştu.      

'6 YIL NEDEN BEKLENDİ?'

Sağlar, "6 yıl neden beklendi?" diye sorarken, "13 kamu görevlisi neden hiç konuşulmadı? Bu soruların cevaplarının verilmesi lazım" dedi.

ÜNSAL: BÜTÜN REHİNELERİN HAYATINI KAYBETTİĞİ BİR FELAKET

Ahmet Faruk Ünsal ise geçmişte yaşanan rehine kurtarma olaylarından bahsetti. Ünsal, "Vefat eden insanların hayatta kalmalarını mümkün kılacak diplomasi yollarını devlet defalarca denemiş ve olumlu sonuç almıştı. Neden bu sefer böyle bir yolu izlemediği meselesi mutlaka iktidarın hepimize, özellikle de hayatını kaybedenlerin ailesine açıklamakla borçlu olduğu bir durumdur" diye konuştu.     

"Bir rehine kurtarma operasyonu bütün rehinelerin hayatını kaybettiği bir felakete dönüştü" diyen Ünsal, sözlerine şöyle devam etti:

"Hayatını kaybeden merhumların yaşayabilmesinin mümkün olacağı bir kurtarma operasyonu tecrübesine devlet öncelerden sahipti. Biz benzer bir rehine kurtarma meselesini 2013 yılı Mart ayının başında gerçekleştirdik. 8 devlet görevlisi o zaman alıkonulmuştu. İHD Genel Başkanı, ben (o zaman bir STK'nın başkanıydım) ve HDP Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ile beraber Kandil'e gittik ve 8 devlet görevlisini oradan aldık. Onları aldık, Türkiye'ye teslim ettik ve 21 Mart'ta meşhur Barış Süreci ilan edilerek süreç iki yıl devam etti."

 

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar