FT: Erdoğan elindeki kartlara fazla güveniyor, dikkatli olmalı

FT: Erdoğan elindeki kartlara fazla güveniyor, dikkatli olmalı
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Ağustos 2022 11:06
A+ A-
Erdoğan’ın politik hamlelerini analiz eden FT, seçimleri kazanmak isteyen cumhurbaşkanının, dış politikada elindeki mülteci kartı ve jeopolitik konumuna ‘fazla güvendiğini’ yazdı.

İngiltere’nin önde gelen uluslararası yayınlarından Financial Times gazetesi bugün başyazısını Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politik hamlelerine ve Türkiye-Rusya ilişkilerine ayırdı. Erdoğan'ın kazanmak istediği seçimler öncesi Rus sermayesini Türkiye'ye çekmek istediğini yazan gazete, Ankara ile Moskova arasındaki yakın iş birliğinin ABD'nin misillemesini tetikleyebileceği yorumunda bulundu.

Financial Times'ın başyazısı, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için bir fırsat yarattığı, Erdoğan'ın taraflar arasında arabuluculuk yapabilmesine imkan sağladığı tespitiyle başlıyor. Gazete, Ukrayna ve Rusya arasında varılan tahıl koridoru anlaşmasındaki rolüne işaret edilen yazı şöyle devam ediyor:

"Erdoğan, Moskova'yla önemli ekonomik bağları korumaya dikkat ediyor. Cuma günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı 4 saat süren ve samimi görünen görüşme, Batı başkentlerini kaygılandırıyor. Zira Erdoğan, Moskova'yla bağlarını derinleştiriyor. Üstelik NATO müttefikleri tam aksine yaparken ve Kremlin, Batı'nın yaptırımlarını bypass etmenin yollarını ararken."

BBC'nin aktardığı habere göre Financial Times, Türkiye'nin, ABD ve AB'nin, Ukrayna'yı işgali sonrası Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara katılmadığını, Rusya'dan petrol ve gaz almaya devam ettiğini, hava sahasını da ticari Rus uçaklarına açık tuttuğunu hatırlatarak, "Erdoğan ve Putin'in Soçi'de tam olarak hangi konularda anlaşmaya vardıkları belli değil" ifadesini kullandı, görüşmesi sonrası yapılan iki açıklamaya işaret edildi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Türkiye ile Rusya arasındaki doğal gaz ticareti ödemelerinde kısmen rubleye geçilmesi konusunda anlaşma sağlandığını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da doğal gaz ödemelerinde ruble üzerinde mutabık kalındığını doğrulamış; Rus turistlerin Türkiye'de ödeme yapmasını kolaylaştıran kart sistemi Mir hakkında, "Şu anda bizim beş bankamız bunun üzerinden çalışmalarını sürdürüyor" demişti.

Financial Times'a göre Visa ve Mastercard'ın Rusya'daki operasyonlarını askıya aldığı bir dönemde Batılı ülkeler, Mir bağlantısının, yaptırımların etkisiz kılınması için kullanılmasından endişeli.

"Gerçi henüz bununla ilgili bir kanıt yok" diyen gazete, Erdoğan'ın, Ukrayna istihbaratının sızdırdığı Rusya'nın bankacılık ve enerji alanlarında daha derin iş birliği yapılmasına yönelik önerilerini ise kabul ettiğini yazıyor. Bunun, Moskova'ya, Batı'nın yaptırımlarını aşmaya yardımcı olabileceğini ekleyerek.

‘ERDOĞAN JEOPOLİTİK POKERİNDE DİKKATLİ OLMALI'

Erdoğan'ın Türkiye'de önümüzdeki yıl yapılacak seçimleri kazanmak istediğini, Türkiye'nin borç ve kur krizinin büyümesinin ise onun ekonomiyi kötü yönetmesinden kaynaklandığını belirten Financial Times'ın başyazısı şu değerlendirmelerle noktalandı:

"NATO üyesi olmasına karşın Türkiye'nin yasal olarak ABD ve AB'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara katılma zorunluluğu yok. Yine de Moskova'yla ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesi, muhtemelen Batı'yla sürtüşmeye neden olacak. Özellikle de, Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelikleri konusunda ayak direrken.

Üst düzey bir yetkili, Erdoğan'ın cuma günü sinyalini verdiği şeyleri yapması halinde, Batılı ülkelerin şirketlere ve bankalara Türkiye'den çekilme çağrısı yapabileceklerini söyledi. Ancak Türkiye gerek jeopolitik olarak gerekse de Batılı işletmeler için çok önemli bir ülke.

Avrupa, Ankara'nın, Suriye ve diğer ülkelerden gelen ağırladığı 3,7 milyon mülteciyi kıtaya sürebileceğinin farkında. Bu ihtimal Avrupa'yı endişelendiriyor.

ABD daha önce Türkiye'ye yönelik cezalandırıcı önlemler almıştı. Örneğin Rus hava savunma sistemini satın aldığında... Ancak Türkiye'ye yönelik yeni Amerikan yaptırımları risk teşkil ediyor.

Böylesi bir yola başvurulması halinde, yaptırımlar öyle bir şekilde ayarlanmalı ki, Erdoğan gelişmeleri ülkesinde kamuoyunda istismar etmemeli. Ancak yine de bu yaptırımlar Türkiye'ye, Moskova'yla iş birliğinin faydalarını etkisiz kılacak zararlar verebilir.

Erdoğan, jeopolitik pokerinde dikkatli olmalı zira elindeki kartlara gereğinden fazla güveniyor olabilir."

Öne Çıkanlar