Finlandiya’nın NATO üyeliğine dair teklif Meclis'te kabul edildi

Finlandiya’nın NATO üyeliğine dair teklif Meclis'te kabul edildi
Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. CHP ve İyi Parti, AKP ve MHP teklif için 'evet' oyu kullanırken HDP oy kullanmadı.

Artı Gerçek - Finlandiya'nın Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı'na (NATO) Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda 276 oy ile kabul edildi. HDP oylamaya katılmadı.

Gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu, görüşmelerde söz alan İYİ Parti Meclis Dış Komitesi Sözcüsü ve aynı zamanda İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kamil Erozan'ın "Bu akşam Finlandiya bizi bekliyor ama merak etmesinler onlara güzel bir haber vereceğiz" dediğini aktardı.

EROZAN: ÇAVUŞOĞLU KOMİSYONA HİÇ GELMEDİ

Yazıcıoğlu'nun bildirdiğine göre, Erozan konuşmasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Dışişleri Komisyonu'na hiç gelmediğini söylerken, 14 Mayıs sonrasında bakanlığı ondan devralacağını ve vedaya gideceğini belirtti.

Türkiye, nihai onayını resmi olarak NATO'nun Kurucu Antlaşmasına göre ittifakla ilgili belgelerin kayıt altına alınmasından sorumlu olan ABD Dışişleri Bakanlığı'na bildirecek.

Finlandiya da gerekli belgeleri ibraz etmesinin ardından resmi olarak üye kabul edilecek.

Brüksel'den diplomatik kaynaklara dayandırılan haberlere göre, Finlandiya'nın NATO'ya kabulüne dair henüz yerine getirilmeyen bazı formalitelerin önümüzdeki günlerde tamamlanabileceği ve Finlandiya'nın kabulüne karar verilebileceği belirtildi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın da Brüksel'de yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılacağı öğrenildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar