Fransa’nın Türkiye’ye teslim ettiği Serhat Gültekin cezaevine gönderildi

Fransa’nın Türkiye’ye teslim ettiği Serhat Gültekin cezaevine gönderildi
Fransa’nın Türkiye’ye teslim ettiği ve havalimanında tutulan Serhat Gültekin, tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi. Marfan Sendromu hastalığı bulunan Gültekin için avukatları infaz erteleme talep edecek.

Artı Gerçek - Fransa’da siyasi iltica talebinde bulunan ve 2023 Aralık ayından bu yana imzaya tabi tutulan Serhat Gültekin, 10 Nisan’da imzaya gittiği sırada polisler tarafından gözaltına alınarak Türkiye’ye teslim edildi. Dün İstanbul Havalimanı’nda tutulan ve sağlık sorunları olan Gültekin’in kesinleşmiş cezasının infazı için gece saatlerinde Metris Cezaevi’ne gönderildiği öğrenildi.

Marfan Sendromu hastalığı bulunan Gültekin’in avukatları, sağlık sorunları nedeniyle infaz erteleme talebinde bulunacak.

NE OLMUŞTU?

Türkiye’deki siyasi çalışmalarından dolayı Diyarbakır 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 27 Kasım 2021’de karara bağlanan dava duruşmasında hakkında “örgüte üye olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildikten sonra Fransa’ya siyasi iltica talebinde bulunan Serhat Gültekin, Fransa’da 4 Nisan 2021'de tutuklanmış, 2023 Aralık ayında denetimli serbestlik şartıyla tahliye edilmişti.

2023 Aralık ayından bu yana imzaya tabi tutulan Gültekin, 10 Nisan’da imzaya gittiği sırada polisler tarafından gözaltına alınarak Paris Havaalanı’nda bulunan deport merkezine götürüldü. Gültekin, daha sonra Türkiye’ye teslim edildi. (MA)

MARFAN SENDROMU NEDİR?

Marfan sendromu, organları ve vücuttaki diğer yapıları destekleyerek, sabitleyen ve bağ dokuda bulunan FBN1 (fibrillin-1) geninin mutasyona uğrası sonucunda ortaya çıkan kalıtsal bir bozukluktur. Bağ dokuda oluşan bir mutasyon sonucunda bu sendrom oluşarak kişinin kalbini, gözlerini, kan damarlarını ve iskeleti etkileyebilir. Marfan sendroma sahip olan kişiler genellikle uzun boylu ve zayıf olmaktadır.

Kolları, bacakları, el ve ayak parmakları alışılmadık derecede uzun olarak bilinir. Marfan sendromunun sebep olduğu hasar hafif veya şiddetli olabilir. Aort damarı etkilendiği durumda ise yaşamı tehdit edebilir. Marfan sendromu tedavisi genellikle aort damarında oluşan gerilimin azalması ve böylelikle kan basıncının düşürülmesi için yapılır.

Öne Çıkanlar