Fuat Oktay: 1710 yıkılan binamız var

Fuat Oktay: 1710 yıkılan binamız var
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 10 ili etkileyen depremle ilgili, "Toplam 284 vefatımız, 2 bin 23 yaralımız ve 1710 yıkılan binamız var. Toplam 2 bin 786 arama kurtarma ekibimiz sahada, her an bu sayı artıyor" dedi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD'ın merkez üssünü Maraş'ın Pazarcık ilçesi olarak açıkladığı depremin ardından arama kurtarma çalışmalarında dair son durumu basın toplantısıyla duyurdu. Oktay, depremde can kaybının 284 olduğunu 2 bin 323 yaralı olduğunu açıkladı.

Oktay AFAD merkezinde yaptığı açıklamada 10 ilde 1710 binanın ise yıkıldığını söyledi. Oktay Antep’te 80, Malatya’da 47, Adıyaman’da 13, Diyarbakır’da 14, Osmaniye’de 20, Kilis’te 8 Hatay’da 4 kişinin hayatını kaybettiğini ekledi.

Oktay'ın açıklamaları şu şekilde:

“Depremin ardından bakanlarımız bölgeye gitti. Son derece ağır hava şartlarıyla mücadele ediyoruz. Maraş'ta 70 vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Bu sayıların artacağını tahmin ediyoruz. Allah rahmet eylesin. Maraş'ta 200 kişi yaralandı. 300 bina yıkıldı.

HANGİ İLDE NE KADAR CAN KAYBI VAR?

Burada kesinleşmedikçe bu sayıları doğrudan sizlerle paylaşmak istemiyoruz. Her biri bir can. Hatay'da 4 can kaybımız, 7 yaralımız var. Osmaniye'de 20 kaybımız var, 200 yaralımız ve 83 yıkılan binamız var. Adıyaman'da 13 kaybımız, 22 yaralımız, 100 yıkılan binamız. Diyarbakır'da 14 kaybımız var. Urfa'da 18 kaybımız, 200 yaralımız ve 60 yıkılan bina var. Antep'de 80 kaybımız, 600 yaralımız var. Kilis'te 8 yaralımız, Adana'da 10 kaybımız, 118 yaralımız var.

Malatya'da da yine 47 kaybımız 550 yaralımız, 300 yıkılan binamız var. Toplam 284 vefatımız, 2 bin 23 yaralımız ve 1710 yıkılan binamız var. Toplam 2786 arama kurtarma ekibimiz sahada, her an bu sayı artıyor.

Barınma itibarıyla gerek bölgelere çadır, battaniye sevkiyatı yapıldı, yapılıyor. Ne yazık ki hastanelerimizle alakalı İskenderun Hastanesi eskiydi. İskenderun'daki hastanede bir yıkım söz konusu. Okullarımızın, yurtlarımız sapasağlam yerinde.

'ARTÇI DEPREMLER ASIL BÜYÜK DEPREMDEN SONRA TEHLİKELİ OLANLARDIR'

Havalimanlarıyla ilgili Hatay Havalimanı'nda bir sorun var. Maraş ve Antep'i sivil uçuşlara kapatmış durumdayız. Yardımlarla ilgili uçuşlar devam etmekte. 78 artçı Deprem oldu. Artçı depremler asıl büyük depremden sonra tehlikeli olanlardır.

Kilis ili yine doğal gaz hattı bu hasardan etkilenmiştir. Eğer çatlaklar ve şüpheli binalar olursa hemen yanında hizmeti verebilecek çadırlar bulunacak. Depremden etkilenen aynı zamanda diğer canlılarımız var.

Yardımlarla ilgili uluslararası çok telefon aldık. Medikal yardımcıları kabul edebileceğini belitti.
Türkiye deprem bölgesi, bundan kaçışımız yok. Öldüren deprem değil, binalar.
Çok büyük bir deprem. Büyüklüğünün yanı sıra şiddeti de yüksek olan bir deprem. Hep birlikte dayanışma içerisinde üstesinden geleceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar