Naci Görür ve Hollandalı uzmanın üç gün önceki deprem uyarısı gündem oldu

Naci Görür ve Hollandalı uzmanın üç gün önceki deprem uyarısı gündem oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Prof. Dr. Naci Görür'ün, Türkiye ve Suriye'de yıkıma yol açan depremin meydana geldiği bölge için geçmişte yaptığı uyarılar sosyal medyada gündem oldu. Hollandalı bir araştırma kuruluşunun da 3 Şubat'ta 7.5 şiddetinde deprem uyarısı yaptığı ortaya çıktı.

Artı Gerçek - AFAD'ın merkez üssünü Maraş'ın Pazarcık ilçesi olarak açıkladığı 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından uzmanların aynı bölge için geçmişte yaptığı uyarılar gündem oldu.

Bilim Akademisi üyesi yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür'ün, 2020 yılında Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.5 büyüklüğünde depremin ardından CNN Türk televizyonunda Maraş için yaptığı uyarı, sosyal medyada en çok paylaşılanlar arasına girdi.

Görür o gün, şu ifadeleri kullanmıştı: "Kahramanmaraş'ın Türkoğlu yöresinde en son deprem 1513. Sene 2020. Anormal bir zaman geçmiş. Burada 1513'te 7.4 büyüklüğünde bir deprem var. O halde burası da depreme gebe bir yer."

Naci Görür, üç gün önce de Maraş bölgesi için şu uyarıyı yaptı: "Yarbaşı-Düziçi/Osmaniye’de 4,2 deprem oldu. Deprem Doğu Anadolu Fay Zonunda. Bu zonun Çelikhan-Erkenek-Maraş kesiminden endişe ediyoruz. Bu kesimi NE ucundan 2020 Elazığ depremi yükledi. Bu deprem de küçük de olsa SW ucundan zorladı. Bu uçta son deprem 1998 Adana Depremi. Sevgi.."

Öte yandan, Hollanda merkezli System Geometry Survey isimli kurumun da, 3 Şubat'ta Türkiye'yi uyardığı ortaya çıktı. Kurumda deprem uzmanı olarak görev yapan Hollandalı araştırmacı Frank Hoogerbeets, bu tarihte, "Er ya da geç Güney-Orta Türkiye, Ürdün, Suriye, Lübnan bölgesinde 7.5 şiddetinde deprem olacak" mesajını paylaştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar