Furkan Apartmanı davasında dört sanıktan üçüne tahliye

Furkan Apartmanı davasında dört sanıktan üçüne tahliye
Antep'te 6 Şubat depremlerinde 51 kişinin öldüğü Furkan Apartmanı'na ilişkin davada tutuklu yargılanan dört sanıktan üçü tahliye edildi. KTÜ'nün açıkladığı kusur raporunda, apartmanın kolonlarının kesildiği tespit edilmişti.

Artı Gerçek - Antep'in Nizip ilçesinde, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerde yıkılan Furkan Apartmanı'nda 51 kişinin ölümüne ilişkin altı sanığın yargılanmasına devam edildi.

Nizip Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Nejdet Alpay, Yılmaz Şahin Yurtyapan, Faik ve kardeşi Eyüp Öğüt, duruşmaya bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

Tutuksuz sanıklar Hasan Hüseyin S. ve Abdullah Devrim S'nin katılmadığı duruşmada, sanık avukatları, vefat edenlerin yakınları ile müşteki avukatları hazır bulundu.

Sanıklar, savunmalarında haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

Mahkeme heyeti, Nejdet Alpay, Faik ve kardeşi Eyüp Öğüt'ün tahliyesine, Yılmaz Şahin Yurtyapan'ın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Duruşma 31 Mayıs'a ertelendi.

KOLONLARIN KESİLDİĞİ TESPİT EDİLMİŞTİ

Furkan Apartmanı'na ait bilirkişi raporunda proje kontrollerinden sorumlu kişilerin asli kusurlu olduğu belirtilmişti.

Furkan Apartmanı için Karadeniz Teknik Üniversitesinin açıkladığı kusur raporunda, apartmanın kolonlarının kesildiği tespit edilmişti.

Nizip Cumhuriyet Başsavcılığınca, Pazarcık merkezli 7,7 şiddetindeki depremde yıkılan ve 51 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı Mustafa Kökmen Bulvarı'ndaki Furkan Apartmanı'na ilişkin yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıl 8'er aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis talep ediliyor. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar