Depremde 51 kişinin öldüğü Furkan Apartmanı raporu: Kolonlar kesilmiş

Depremde 51 kişinin öldüğü Furkan Apartmanı raporu: Kolonlar kesilmiş
Maraş merkezli depremlerde Antep'in Nizip ilçesinde yıkılan ve 51 kişinin öldüğü Furkan Apartmanı için Karadeniz Teknik Üniversitesinin açıkladığı kusur raporunda, apartmanın kolonlarının kesildiği tespit edildi.

Artı Gerçek - Antep'in Nizip ilçesinde Maraş merkezli depremlerde yıkılan ve 51 kişinin öldüğü Furkan Apartmanıyla ilgili kusur raporu açıklandı.

Karadeniz Teknik Üniversitesinin 4'ü profesör 7 kişilik akademisyen heyeti tarafından düzenlenen raporda, statik proje müellifinin yapım sorumlusu müteahhittin, teknik uygulama sorumlusu (TUS) / fenni mesul / şantiye şefinin asli kusurlu olduğu saptandı.

Raporda, “Projesiz ve ruhsatsız olarak yapılan teras kat ilavesi ile zemin ve asma katlarda yapılan tadilat ve değişikliklerden sorumlu olan kişi veya kişilerin asli kusurlu olduğu, Belediyenin ilgili birimindeki yapı ruhsatlarında proje kontrollerinden sorumlu kişilerin asli kusurlu olduğu, Belediye Yapı Kontrol Biriminin tali kusurlu olduğu, Belediyenin İlgili Biriminin tali kusurlu olduğu tespit edilmiştir” denildi.

KOLONLAR KESİLMİŞ

Raporun devamında şu tespitler yer aldı: “Dosya kapsamında heyete gönderilen bütün raporlar ve kanıtları dikkate alındığında, taşıyıcı sistem elemanlarının bazılarının inşasında statik projeye göre kesit ve yerleşim aksı farklılıklarının olduğu kanaatine varılmıştır. Binanın taşıyıcı sistem elemanlarının inşasında donatı detaylandırma (entriye sıklaştırması, kanca, gönye vb.) yetersizliklerin olduğu, binanın inşası tamamlandıktan ve kullanıma başlandıktan sonra zemin, asma ve teras katlarda projesiz ve izinsiz bir şekilde eklentilerin yapıldığı tespit edilmiştir. Heyete gelen bütün raporlar ve kanıtları ortak bir şekilde değerlendirildiğinde, S11 kolonunun bina inşası tamamlandıktan sonra kesildiği, bodrum katta bulunan S4A ve S5A kolonların inşa edilmediği, bu kolonların yan kısımlarında bulunan S3A ve S4A kolonlarının ise kaydırılarak inşa edildiği değerlendirilmiştir." (MA)

Öne Çıkanlar