AKP'yi eleştiren Furkan Vakfı'na eş zamanlı operasyon

AKP'yi eleştiren Furkan Vakfı'na eş zamanlı operasyon
Üç ilde yapılan operasyonlarda Vakıf Başkanı Alpaslan Kuytul'un da aralarında bulunduğu 21 kişi gözaltına alındı.

HABER MERKEZİ - Bir süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere AKP hükümetine ağır eleştiriler yönelten ve başkanı Alpaslan Kuytul'un 14 Temmuz'da yaptığı sosyal medya paylaşımının iki yıl aradan sonra ortaya çıkartılmasıyla yandaş medyanın hedefi haline gelen İslamcı Furkan Vakfı'na operasyon düzenlendi.

Operasyonlarda özel harekat polisleri koçbaşlarıyla kapılarını kırdığı dernek binalarına girerken TOMA'ların önlem alması dikkat çekti. 

Adana, Niğde ve Elazığ'da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda vakfın kurucusu Alpaslan Kuytul'un da aralarında bulunduğu 21 kişi gözaltına alındı.

EVLER DE BASILDI

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na hakkında başlatılan 'suç örgütü' soruşturması kapsamında vakfın genel merkezi ve yöneticilerinin evlerine Adana, Elazığ ve Niğde'de şafak vakti baskın yapıldı.

Asayiş, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM), Çevik Kuvvet ve Özel Harekat şubelerinden polislerin de katıldığı baskında demir kapılar, koç başlarıyla kırılarak girildi.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı operasyonda, vakfın genel merkezinin çevresinde TOMA ve özel harekat timleri önlem aldı. Baskınlarda gözaltına alınan kişilerin ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor. 

GÖSTERİLER YASAKLANDI

Adana Valiliği'nce, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yönelik düzenlenen operasyon sonrası, kentte yapılacak protesto gösterilerinin yasaklandığını duyuruldu. Valilikten konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı adı altında ve bu vakıf ile irtibatlı ya da iltisakı bulunan şahıslar tarafından, ilimiz genelinde park, bahçe, genel yollar, kamu binaları önleri, STK önleri, umuma açık ve kapalı alanlarda, umuma açık veya kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, açlık grevi, imza stantları, çadır kurma, oturma eylemi ve bu gibi tüm faaliyetlerin eylem ve etkinlikler 5442 sayılı İl İdarisi Kanu'nun 11/C maddesine göre 'huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyeti kamu esenliğinin sağlanması' amacıyla 2911 sayılı toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17'nci maddesi, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu 11/m maddesi hükümleri doğrultusunda Valilik makamının onayı ile yasaklanmıştır."

İlgili haber: ALPARSLAN KUYTUL'U ULUS-DEVLET ELEŞTİRİSİ Mİ YAKTI?

Öne Çıkanlar