Galeria Sitesi'nin enkazından 13 kedi kurtarıldı

Galeria Sitesi'nin enkazından 13 kedi kurtarıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Diyar Galeria Sitesi’nde mahsur kalan hayvanlar için verilen mücadele sonuç verdi. Zeno'nun da çıkarılmasıyla enkazdan kurtarılan kedi sayısı 13'e yükseldi.

Artı Gerçek - Maraş merkezli ilk depremde kısmen yıkılan Diyarbakır'daki Galeria Sitesi’nde yıkım yapılırken fark edilen hayvanları kurtarma çalışması devam etti. Dün sekiz kedinin kurtarıldığı sitede, bugün de beş kediye daha ulaşıldı.

Maraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından dört bloklu Galeria Sitesi'nde bir blok yıkıldı, 89 kişi öldü. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nce 'ağır hasarlı' raporu verilen Galeria'nın diğer blokları ile alışveriş merkezinin yıkımı kararlaştırıldı.

HDP'Lİ VEKİLLER ARAYA GİRDİ

1999'da hizmete giren ve kentin ilk alışveriş merkezi olan AVM ile bloklarda önceki sabah saatlerinde yıkım başladı. Yıkım hayvanları kurtarmak için durduruldu. Durdurma işlemi, HDP'li vekillerin araya girmesiyle gerçekleşti.

HELİKOPTER GELDİ

Kedilerin kurtarılması amacıyla dronla ve vinçle yapılan arama kurtarma çalışması sonuç vermeyince Şırnak’ın Silopi ilçesinden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait iki helikopter Diyarbakır’a geldi. Galeria Sitesi’nin üzerinde duran helikopterlerden birinden halat yardımıyla indirilen personel, kedilerin görüldüğü katlarda inceleme yaptı.

Dün sekiz kedinin kurtarıldığı sitede, bugün de beş kediye daha ulaşıldı. Kedilerin ilk muayenesi, Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı'nca yapıldı.

'Meloş' isimli kedi de sahibi Ali Atilla Sütşurup'a teslim edildi.

Binadan son olarak kurtarılan Zeno adlı kedi de veterinerde tedavi altına alındıktan sonra, sahibine teslim edilecek. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar