Gar katliamı grevine katılan hemşire için AYM'den hak ihlali kararı

Gar katliamı grevine katılan hemşire için AYM'den hak ihlali kararı
Yayınlanma:
A+ A-
Ankara Gar Katliamı'nın ardından düzenlenen etkinliklere katıldığı için disiplin cezası verilen KESK üyesi Mustafa Balaban'ın Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda hak ihlali kararı verildi.

Artı Gerçek - Ankara Garı'nda 10 Ekim 2012'de yapılan bombalı saldırıda 103 kişinin ölümü üzerine yapılan greve katılan hemşire, disiplin cezası alması üzerine başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

Türkiye’yi sarsan katliamın ardından birçok sivil toplum kuruluşu ve sendika gibi KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası da 3 gün yas ilan etti ve iki günlük grev kararı aldı. Bir rehabilitasyon merkezinde hemşire olarak görev yapan Mustafa Balaban da üyesi olduğu sendikanın eylemine katıldı.

Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Personel Daire Başkanlığı Balaban'a özürsüz olarak işe gelmeme gerekçesiyle aylıktan kesme disiplin cezası verdi. Balaban itiraz dilekçesine cevap alamayınca açtığı davayı kazandı. Ancak bakanlığın kararı temyiz ettiği istinaf mahkemesi, idareye yaptığı itiraz sonucunu beklemeden dava açtığı için Balaban aleyhine karar verdi. Bu karar üzerine Mustafa Balaban Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Yüksek Mahkeme şu kararı verdi:

'MAHKEMEYE ERİŞİM HAKKI İHLAL EDİLDİ'

"Başvurucunun mahkemeye erişim hakkına yapılan müdahalenin ölçüsüz olduğu sonucuna varılmıştır. Davanın incelenmeksizin reddi nedeniyle mahkemeye erişim hakkının ihlal edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla ihlalin mahkeme kararından kaynaklandığı anlaşılmıştır.

Mahkemeye erişim hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna, Anayasa'nın 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkı kapsamındaki mahkemeye erişim hakkının ihlal edildiğine, kararın bir örneğinin mahkemeye erişim hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Siirt İdare Mahkemesine gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar