Gazeteci Avras hakkında yakalama kararı

Gazeteci Avras hakkında yakalama kararı
Bazı haberleri ve sosyal medyadaki Afrin paylaşımları 'örgüt propagandası' olarak görüldü.

GÜNCEL - Artı TV çalışanı gazeteci Mücahit Avras hakkında, yaptığı haberler ve sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği Afrin paylaşımları gerekçe gösterilerek 'örgüt propagandası' yaptığı iddiasıyla soruşturma açıldı.

Soruşturma kapsamında ifade vermesi istenen Avras'ın, İstanbul Pendik'te bulunan ailesinin evi dün polisler tarafından basıldı. Ailesinin yaşadığı evde bulunamayan Avras'ın hakkında hangi gerekçe ile soruşturma açıldığı öğrenilemezken, polisler Avras hakkında yakalama kararı çıkarıldığını ve arama kararının bu nedenle çıkarıldığını söyledi. İlk etapta arama kararını göstermeyen polisler, ailenin ısrarı karşısında arama kararını gösterdi.

Arama kararında haber ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle Avras hakkında arama kararı çıkarıldığı bilgisine yer verilirken, hangi paylaşım ve haberlerden dolayı soruşturma açıldığı belirtilmiyor.

"ŞİDDETİ ÖVEN BİR CÜMLE KURMADIM"

Gazeteci Avras, "Türkiye'de 150'den fazla basın kuruluşunun AKP hükümeti tarafından kapatıldığı, 200'e yakın gazetecinin cezaevlerinde tutulduğu, yüzlercesinin hakkında soruşturmalar yürütüldüğü, muhalif medyanın nefessiz bırakılmak istendiği, 3000'e yakın gazetecinin işini kaybettiği ve çok sayıda gazetecinin pasaportlarına el konularak yurt dışına çıkmalarının yasaklandığı bir ortamda, verilen bu karara şaşırdığımı söyleyemem. Ancak basın özgürlüğünün ayaklar altına alındığı bu dönemde susmamak gerektiğini de biliyorum. Sosyal medyada paylaştığım hiçbir iletide şiddeti öven bir cümle kurmadım. 'Savaşa Hayır' demek suçsa o suçu işlemeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar