Gazeteci İbrahim Haskoloğlu hakkında iddianame hazırlandı: 12 yıla kadar hapsi isteniyor

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu hakkında iddianame hazırlandı: 12 yıla kadar hapsi isteniyor
Yayınlanma:
A+ A-
E-devlet verilerinin çalındığı iddiasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT Başkanı Fidan'a ait olduğu öne sürülen kimlik kartlarını yayınlayan gazeteci İbrahim Haskoloğlu hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Artı Gerçek - E-devlet ve devlete ait sitelerden verilerin çalındığı iddiasına dikkat çekmek için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan'a ait olduğu öne sürülen kimlik kartlarını paylaşan gazeteci İbrahim Haskoloğlu'nun 12 yıl hapsi isteniyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "kişisel bilgileri hukuka aykırı yolla ele geçirmek" suçundan açılan soruşturma kapsamında tutuklandıktan sonra tahliye edilen Haskoloğlu hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Haskoloğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Türk vatandaşlarının kişisel verilerinin ortada olduğunu gösterdiğim haberlerim nedeniyle bugün hakkımda 12 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Verilerinize sahip çıkamayanlar için hiçbir soruşturma başlatılmadı.

Bu bana değil sizin haber hakkınıza verilen cezadır."


NE OLMUŞTU?

Haskoloğlu, 12 Nisan'da sosyal medya üzerinden Erdoğan ve Fidan'a ait olduğu iddia edilen kimlik kartlarını paylaşmıştı. Paylaşımında, "Yaklaşık 2 ay önce yayındayken bana bir hacker grubu ulaştı. E-devlet ve devlete ait sitelerden verilerin çalındığını söylediler. Verileri hala da sızdırıyor olduklarını belirttiler. Bazı devlet yetkililerinin bilgilerini benimle paylaştılar. Buna yeni kimlik kartları da dahil" ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı'nın şikayetiyle Üsküdar'daki evinde gözaltına alınmasının ardından tutuklanmış, sonrasında ise 27 Nisan günü serbest bırakılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Haskoloğlu hakkında, "kişisel bilgileri hukuka aykırı yolla ele geçirmek" suçundan soruşturma başlatmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar